1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
3 years ago
10

Someone please help :(!!!!!!

Mathematics
1 answer:
dezoksy [38]3 years ago
6 0

Answer:

GE

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A bicycle tire has a diameter of 62 \text{ cm}62 cm62, start text, space, c, m, end text. What is the distance the bicycle tire
navik [9.2K]

Answer:

The distance bicycle tire travels is <u>1946.8 cm</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Diameter of bicycle tire = 62 cm.

The bicycle tire travels in 10 revolutions.

Now, to find the distance the bicycle tire travels in 10 revolutions.

Diameter = 62 cm.

Radius (r) = \frac{Diameter}{2}=\frac{62}{2}=31\ cm.

So, we get the circumference first by putting formula:

Circumference =2\pi r

Circumference =2\times 3.14\times 31\\\\Circumference =194.68\ cm.

Thus, we get the <u><em>circumference of tire 194.68 cm.</em></u>

<u><em>Number of revolutions the tire travels = 10.</em></u>

Now, to get the distance the bicycle tire travels we multiply circumference of tire by number of revolutions the tire travels:

194.68\ cm\times 10\\\\=1946.8\ cm.

Therefore, the distance bicycle tire travels is 1946.8 cm.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a stack of 4 books weigh 5.2 pounds if each book weighs the same amount then how much does each book weigh
statuscvo [17]

Answer:

1.3 pounds

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is 6 x 8 1/2<br><br> Please show me how to do it
Andrei [34K]
Answer:
= 6/1 × 17/2

= (6 × 17) / (1 × 2)

= 102/2

= 51/1

<span>= 51</span>
3 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sherman is training for his bike.He rides his bike 6 1/4 miles in 1/3 hour.What is sherman’s rate in miles per hour
Katen [24]
Sherman’s rate would be 17 1/4 miles per hour
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x in the equation below?
    6·2 answers
  • Tod had 3/4 of an Apple left from breakfast His sister ate 1/8 of what was left. how much of the apple is left
    8·1 answer
  • X is greater than -9 and less than or equal to 4 use x only once in your inequality
    9·1 answer
  • What do u get when u double 15
    12·2 answers
  • Please help. Will give brainliest and would really appreciate it.
    10·1 answer
  • This right here please
    9·1 answer
  • D={xl x is a whole number}. E= {xl x is a perfect square &lt;100}. E {xl x is an even number between 10 and 20}
    6·1 answer
  • Please help, image below. Thank you!
    11·1 answer
  • How to determine the direction a parabola opens
    14·1 answer
  • One Scrambled egg contains 95 calories . How many calories are there in 3 scrambled eggs​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!