1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
5

Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?

Mathematics
2 answers:
iragen [17]3 years ago
8 0

Answer:

Every pencil cost 4$ alll of the pencils together are 12$

Step-by-step explanation:

All you had to do is figure out how much money you wasted on buying the three pencils and from that you have gotten 12$ that you wasted and then you have 3 pencils and so then just divide 12 divided by three which equals 4 so that means that 4$ is your answer.

Mice21 [21]3 years ago
6 0

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


You might be interested in
ILL MARK BRAINIEST IF YOU DO THIS RIGHT!!! DO 9 AND 10!!!
yuradex [85]
Number 9 is L is greater than or equal to 110
4 0
3 years ago
What is the recursive formula for the sequence? -14, -8, -2, 4, 10,...
FinnZ [79.3K]
You are adding 6 to each number. (N-1)+6, I guess
3 0
3 years ago
Steve has 30 wooden blocks and wants to make a 4 by 4 house with a large chest and a bead will he have enought wood and will his
ratelena [41]

Answer:

4 blocks up

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!!
bulgar [2K]

I think the answer could be 10 or even 12

3 0
2 years ago
Write a equation of a line through (4, 6) and (-10, 2)
Ludmilka [50]

Answer:

y=2/7x+34/7

Step-by-step explanation:

the slope of this line is 2/7.

y=2/7x+?

? is the y-intercept.

Looking at the line that we have graphed, we can see that it intersects at  34/7 y.

the equation for the line that goes through 4,6 and -10, 2 is

y=2/7x + 34/7

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A scientist studying bacteria begins with 20 cells. The bacteria population doubles every hour. Complete the table below to dete
    12·2 answers
  • What is 25 percent of 80
    14·2 answers
  • Olive can read 5 pages of her book in 20 minutes. At what unit rate is olive reading?
    6·1 answer
  • 55 C + 13 is less than or equal to 75 C + 39
    10·1 answer
  • What is the perimeter of the rectangle ?
    11·1 answer
  • Can someone help me on this ?
    8·1 answer
  • Wendy's bill for breakfast at a restaurant was $94.She left an18% tip. What was the amount of the tip?
    9·2 answers
  • How did you solve 43? I need explanation I’ll give brainliest
    15·2 answers
  • A computer is on sale and is marked down 30% off regular price. After 13% tax, you pay $355.95. Calculate the regular price of t
    8·1 answer
  • b) The first five terms in a different sequence are -29, -26, -21, -14, -5. Find, in terms of n, a formula for the nth term, V,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!