1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
1 year ago
14

How to determine the direction a parabola opens

Mathematics
1 answer:
kozerog [31]1 year ago
5 0

Answer:

Upward or Downward

Step-by-step explanation:

A parabola is the graph of a quadratic function y = ax2 + bx + c. The graphs below depict two typical parabolas:

For clarity, we indicate their x-intercepts with red dots, their y-intercepts with pink dots, and the vertex of each parabola with a green dot:

The first parabola (a U shape) opens vertically, whereas the second parabola opens downwards (is an upside down U shape).

Given the function y = ax2 + bx + c, write the following:

  • <em>If an is greater than zero (positive), the parabola widens upward.</em>
  • <em>If the value is 0 (negative), the parabola expands downward.</em>

You might be interested in
Find the Perimeter and Area
igor_vitrenko [27]

Answer:

Area = 20.28 cm^2

Perimeter = 16.28 cm

Step-by-step explanation:

The figure is composed of a half circle and a rectangle,

The circle has a diameter of 7 - 2 - 1 = 4cm and the rectangle is of side 2 cm and 7 cm.

Therefore the area is :

Area = A rectangle + Acircle/2 = 2*7 + pi*r^2/2 = 20.28 cm^2

The perimeter is :

Perimiter = 1 + 2 + 7 + Pcircle/2 = 1 + 2 + 7 + 2*pi*r/2 = 16.28 cm

3 0
2 years ago
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes and $7.75 for 2.5 pounds of broccoli. What is the unit price of each item she bo
Maurinko [17]
<h3>Unit price is $ 0.56 per pound of potatoes</h3><h3>Unit price is $ 3.1 per pound of broccoli</h3>

<em><u>Solution:</u></em>

Given that,

Unit price is the price of 1 unit

\textrm{Unit Price} = \frac{\textrm{Total cost on n products}}{\textrm{n}}

<h3><u>Find unit price of potatoes</u></h3>

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes

Unit\ Price = \frac{2.52}{4.5}\\\\Unit\ Price = 0.56

Thus unit price is $ 0.56 per pound of potatoes

<h3><u>Find unit price of broccoli</u></h3>

$7.75 for 2.5 pounds of broccoli

Unit\ Price = \frac{7.75}{2.5}\\\\Unit\ Price = 3.1

Thus unit price is $ 3.1 per pound of broccoli

5 0
3 years ago
Help me out please !!!!!
evablogger [386]

Answer:

37

Step-by-step explanation:

45+98+x=180


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pls pls pls
vovangra [49]

Answer:

F, J, K

Step-by-step explanation:

The other choices are regarded as expressions not equations, in which you can find the value of the the given variable.

4 0
2 years ago
The perimeter of a regular six-sided figure, also known as a regular hexagon, is 24 inches. What is the length of each side?
deff fn [24]
The length of each side is 4 inches.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • if there are 8fluid ounces in 1 cup ,2 cups in 1 pint,2 pints in 1 quart,and 4 quarts in 1 gallon,how many quarts arr in 1 gallo
    14·1 answer
  • What fraction is equivalent to 0.002?
    13·2 answers
  • Find all zeros of ƒ(x) = x^3 + 2x^2 – x – 2. Then determine the multiplicity at each zero. State whether the graph will touch or
    12·1 answer
  • Solve the equation by using the Square Root Property.<br><br><br><br> 16x2 + 16x + 4 = 81
    8·1 answer
  • a bakery used 8 1/2 cups of flour to make a full sized cake. if they made a cake that was three-quarter the sized, how many cups
    5·1 answer
  • What triangle is similar to the given one?
    13·1 answer
  • I need help with these two equations and to explain how to do it
    7·1 answer
  • HELP!!!!!
    12·2 answers
  • A parabola has a vertex at (-5,3). What is the equation of the parabola?
    10·1 answer
  • How many adult tickets were sold if each adult ticket sold was $6 and each student ticket was $4.50 and 260 tickets were sold fo
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!