1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anika [276]
3 years ago
8

Question 22a and 22b

Mathematics
1 answer:
ludmilkaskok [199]3 years ago
6 0
A: $456,000
B; 4,560 bumpercarts
 
You might be interested in
Scientists can estimate the number of bacteria in a refrigerated food using the formula 0.26=
monitta

Time is C. 50 seconds

Step-by-step explanation:

The population of bacteria at time t here is given by

0.2b=\frac{t^2}{20}

where

b is the number of bacteria

t is the time in seconds

Here we want to find the approximate time at which the number of bacteria is

b = 625

Substituting into the equation and solving for t, we find:

t^2=20\cdot 0.2 b\\t=\sqrt{4b}=\sqrt{4\cdot 625}=50 s

Therefore, the solution is

C. 50 seconds

Learn more about population growth:

brainly.com/question/10689103

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
What is the image of
Ugo [173]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Find the greatest common factor of x^2 and 15xy. A. 1 B. 15 C. x D. 15xy
Sindrei [870]
C. x is the greatest common factor because it is the only term from these answer choices that is a factor of both terms.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julia is going to the store to buy candies. Small candies cost $4 and extra-large candies cost $12.She needs to purchase at leas
BartSMP [9]

Answer:

Small candies =9

Extra large candies =12

Step-by-step explanation:

Let small candies =x

Extra large candies =y

the number of candies is at least 20.

x+y\geq20

Cost of 1 small candy =\$4

Cost of 1 extra large candy =\$12

but she has only \$180 to spend

4x+12y\leq180

Solve for

x+y=20.......(1)\\4x+12y=180.....(2)\\eqn(2)-eqn(1)\times4\\8y=100\\y=\frac{100}{8} \\y=\frac{25}{8} \\from\ eqn(1)\\x+\frac{25}{2}=20\\ x=20-\frac{25}{2} \\x=\frac{15}{2}

Since number of candies should be integer.

let x=7,y=13

total spend 4\times7+12\times13=184 which is more than \$180, so this combination is not possible.

let\ x=8,y=12\\8\times4+12\times12=176

She has \$4 more so she can buy 1 more small candy.

Hence  small candy =9

extra large candy =12

4 0
2 years ago
51 miles on a 3 gallon of gas find the unit rate
Sauron [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

(51 miles)/(3 gal) = 19 miles/gal

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate 5.7 minus 0.38
    15·1 answer
  • You score an 84 on the first of two exams. Write and solve an equation to find the score x that you need on the second exam to h
    9·1 answer
  • In the diagram below, BD <-> is parallel to XY<-> . What is the value of y?
    12·2 answers
  • Find the area of this shape.
    10·1 answer
  • Can you think of any other real-life scenarios where parallel lines and transversals<br> exist ?
    11·2 answers
  • The dot plots show the number of hours a group of fifth graders and seventh graders spent playing outdoors over a one-
    14·1 answer
  • Given the functions k(x) = 2x2 − 7 and p(x) = x − 4, find (k ∘ p)(x). (k ∘ p)(x) = 2x2 − 8x 16 (k ∘ p)(x) = 2x2 − 16x 32 (k ∘ p)
    7·1 answer
  • Help me pls Ahhhh <br> Help me brainles
    15·1 answer
  • 50 points <br><br>______ - 11=(-2) <br><br>​
    13·1 answer
  • Find each sum or difference. (W^2 - 4w-1)+(-5+5w^2 - 3w)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!