Answer: A: 1524 miles B: Average is 508 mph
Step-by-step explanation: Add the miles on the picture to get the total amount of miles traveled (1524) and then divide by 3 hours to get 508 mph.
Hope this helped!
Mark Brainliest if you want!
Answer:
$0.48
Step-by-step explanation:
$2.40 divided by 5 pounds equals $0.48 per pound.
Answer:
(- 2, 6 )
Step-by-step explanation:
Given the equations
3x + 2y = 6 → (1)
y - x = 6 ( multiply through by 3 to clear the fraction )
2y - 3x = 18 ( add 3x to both sides )
2y = 18 + 3x → (2)
Substitute 2y = 18 + 3x into (1)
3x + 18 + 3x = 6
6x + 18 = 6 ( subtract 18 from both sides )
6x = - 12 ( divide both sides by 6 )
x = - 2
Substitute x = - 2 into (1) and solve for y
3(- 2) + 2y = 6
- 6 + 2y = 6 ( add 6 to both sides )
2y = 12 ( divide both sides by 2 )
y = 6
solution is (- 2, 6 )
Answer:
10
Step-by-step explanation:
She already has 75 points. 140-75 is 65. 65/6.5 is 10.