1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
3 years ago
5

NEED YOUR HELP ASAP!!​

Mathematics
1 answer:
nalin [4]3 years ago
5 0

Answer:

$1.67

Step-by-step explanation:

To find out the price per pound, you need to find the unit price.

15/9 = $1.67/1

Simply divide both numbers by 9.

You might be interested in
What is 4 x 4? Please help me! I dont understand multiplacation.
Dmitriy789 [7]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

4+4+4+4=16

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the following system of equations graphically.
valentinak56 [21]
-5,-6 is the answer it is x than y
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes the constant in this expression?
kow [346]

Answer:

A. It is the total cost for entertainment and cleaning.

Step-by-step explanation:

If we look at the information it says:

Facility rental is dependent upon number of hours we are renting the facility for.

Linen, food, and decoration also depends upon the number of attendees. Also, the table decorations depend upon the number of attendee.

The things that are independent of the number of attendees are entertainment and cleaning fee. These are fixed charges.

So, the total cost for entertainment and cleaning are the constants in the expression. This is the amount that will remain constant regardless of the number of attendees.

8 0
2 years ago
The triangles at right are similar what is the value of x
Ilya [14]

Answer:

must remember triangle interior angle is 180.

and they said the triangle is similar so they have similar angle

180-95-58=27

6 0
2 years ago
Hi pls help me ty in advance​
Anna35 [415]

A right angle = 90 degrees

A round angle = 360 degrees


1. 3 x 90 = 270 degrees

2. 4 x 90 = 360 degrees

3. 1 1/2 x 90 = 135 degrees

4. 2 1/3 x 90 = 210 degrees

5. 2/9 x 360 = 80 degrees

6. 3 3/8 x 360 = 1,215 degrees

5 0
1 year ago
Other questions:
  • PLEASE HELP WILL NAME BRAINLIEST AND 5 STARS AND THANKS James uses of a cup of sugar in his cookies, and Jade uses of a cup of s
    13·2 answers
  • What is the intercept? what is the slope? y+2=9
    14·2 answers
  • How to convert (x+6)(x-2) to standard form
    5·1 answer
  • A number cube is rolled 24 times and lands on the number 2 four times and on the number 6 three times what is the theoretical pr
    5·1 answer
  • What is the slope intercept equation of the line below?
    8·1 answer
  • In ΔSTU, the measure of ∠U=90°, TU = 28 feet, and ST = 39 feet. Find the measure of ∠T to the nearest tenth of a degree?
    5·2 answers
  • Please help-help-help
    12·1 answer
  • Can some one help me plz
    6·1 answer
  • $6.06 is what percent of $10.10?
    8·2 answers
  • Which equation correctly represents the statement shown?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!