1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ann [662]
3 years ago
7

Please identify the error 8 - (-2) = -8 +2 = -6

Mathematics
1 answer:
Vika [28.1K]3 years ago
6 0
False bc

8+2=-8+2
8=-8
But if it was solve:
8-(-2) the answer is:
8+2=10
You might be interested in
The equation of line a is y=12x−1, and it passes through point (6,2).
Triss [41]

Answer:

A). slope = -1/12         y-intercept = 3/2

Step-by-step explanation:

y = -1/12x + b

2 = -1/12(-6) + b

2 = 1/2 + b

3/2 = b

y = -1/12x + 3/2

3 0
2 years ago
If a polygon has four right angles, then it is either a square or a rectangle.
morpeh [17]
B. A polygon is either a square or a rectangle
5 0
3 years ago
Find the exact value of sin(7pi/8)
suter [353]

Answer:2.74889357189

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Help please I don't know this I'm a 5th grader. help please anybody
Arte-miy333 [17]
He switched the 5 and 6 into different places
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lily bought a bag of gummy bears and ate one-third of them. The next day, she ate 16 more gummy bears. If she ate a total of 37
aalyn [17]

Answer: 63 total gummy bears

Step-by-step explanation: 37 - 16= 21. 21 is the one third she ate. So 21 x 3 give you the original amount of gummy bears which is 63

Equation= 37 - 16 x 3= 63

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain how use mental math in 17+38
    13·1 answer
  • The
    13·1 answer
  • Asking costs 5 points and then choosing a best answer earns you 3 points!
    10·1 answer
  • Approximate the real zeros of f(x)=x2+3x+2 to the nearest tenth
    15·2 answers
  • I really do not get this at all and need help please
    7·2 answers
  • Help me plz thank you
    7·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • A discount voucher offering 15% off is used to pay a bill. After using the voucher, the bill is reduced to £36.72. How much was
    10·1 answer
  • 13 ft<br> 8 ft<br> Jjjjjjjjjjjjj
    9·1 answer
  • Researching the 21st century in UAE
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!