1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
larisa [96]
3 years ago
9

Robert gives roping lessons at the Sundown Corral. A 3-hour lesson costs $120.00. The cost of a lesson is proportional to the du

ration, in hours, of the lesson. What is the constant of proportionality in terms of dollars per hour?
Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
4 0

Answer:$40/hour

Step-by-step explanation:

3 hour session costs $120

Therefore, an hour session would cost $120/3 = $40

The constant of proportionality is 40 dollars per hour.

You might be interested in
Write an algebraic expression for the phrase the sum of g and 3
Paraphin [41]
The sum of g and 3. 

The sum of two values is added together. 

g+3

You would add g to 3 since it is their sum the statement is asking for.

I hope this helps!
~kaikers
3 0
3 years ago
ANSWER THIS PLZZZZZZ
erica [24]

Answer:

B:14

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A cross section is the intersection of which two elements?
viva [34]
The answer is:

A solid and a plane.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dr. Washington is interested in studying the relationship between test scores, coded from zero percent to 100 percent, and the n
aleksklad [387]

Answer:

independent quantitative.

Step-by-step explanation:

An indepentent variable in an investigation, is the variable that will be changed in order to know how its variation affects the dependent variable.

In this case, the dependent variable is the test scores since Dr Washington will study there is the numeber of hours of study affects the grade the students obtain.

Therefore, the hours of study are the independent variable.

It is also a quantitative variable since it can be counted.

6 0
3 years ago
Suppose z = cos 2 pie over 3 plus i sine 2 pie over 3, what is z to the fourth
ladessa [460]

Answer:

i have eaten apple pie but not this *cos pie

Step-by-step explanation:

is it tasty !! can you send recipie

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Help....it it easy.
    11·2 answers
  • Mr. Jackson filled up his 15-gallon gas tank for $37.50. What was the price 10
    7·2 answers
  • Newton’s law of cooling states that the temperature of an object changes at a rate proportionalto the difference between the tem
    14·1 answer
  • Please please help me out!!!!!!
    5·2 answers
  • A basketball player has a 50% chance of making each free-throw. What is the probability that the player makes at least 11 out of
    13·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Joan has $5,000 in her savings account.
    7·1 answer
  • What problems will two decimal places have in the product? Select all that apply.
    7·1 answer
  • What is the value of v?
    5·1 answer
  • The ratio of the lengths of <br> and <br> is 2 : 1.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!