1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
navik [9.2K]
3 years ago
12

Can someone explain to me how to solve inequalities with variables on both sides

Mathematics
1 answer:
Stolb23 [73]3 years ago
5 0
First, apply the distributive property to the left side of the inequality. Multiply each of the two numbers inside the parentheses by 6 and then add those products. Next, subtract -24 from both sides. Then, to get \begin{align*}x\end{align*} by itself on one side of the inequality, you need to divide both sides by 6.
You might be interested in
What's 2/4 x 1/3? And pls provide work on how u got the answer.
igomit [66]
Just multiply the top number by the top number and the bottom numbers by the bottom numbers so


2/4 times 1/3=(2 times 1)/(4 times 3)=2/12

so to simplify, we find the ones exg 4/8=1/2 because 1/2 times 4/4=4/8 and 4/4 cancels out so

2/12=2/2 times 1/6
=1/6
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bag contains 4 red and 6 green gumballs. if you select 5 of them without looking, how many ways can you get exactly 3 red or e
marusya05 [52]
This is a combination problem. The approach to this is by using the nCr method, where n is the number of total objects and r is the number of success. For example, if you want to get 3 red out of the total 4, then that would be 4C3. That means,

4C3 = 4!/3!(4 - 3)! = 4 ways

If you want to get 2 green out of the total 6, then that would be 6C2. That means,

6C2 = 6!/2!(6-2)! = 15 ways

Therefore, there are a total of 4+15 = <em>19 ways</em>.
8 0
3 years ago
What is the domain of this function?
Luda [366]
A

Explanation-
Domain is the X, which is also independent. So you look at the first circle, or in more detail, the circle that has arrows pointing AWAY from it.
4 0
2 years ago
Annie paid $7.98 for a six-pack of bottled iced tea. What is the unit price for the iced tea.
navik [9.2K]

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

7.98 divided by 6 = 1.33

6 goes into 7  once then 7-6= 1 bring down the 9. 6 goes in 19 3 times 19-18=1 bring the 8 down then 6 goes into 18 3 times.

4 0
3 years ago
6) You decide to buy food for your baseball team. Hamburgers cost $3.50 and hotdogs cost $2.50. After buying 22 items, the total
Yuliya22 [10]

Answer:

13 hamburgers and 9 hot dogs

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The endpoints of a diameter of a circle are A(3,1) and B(9,9). Find the area of the circle in terms of pie
    5·1 answer
  • Please solve 2 for me?????
    10·1 answer
  • How do I solve f+4/g=6 for f showing my work
    10·1 answer
  • Driving on the highway, you can safely drive 60 miles per hour. “How far can you drive in ‘h’ hours?” What is the range of the f
    5·1 answer
  • Convert 657 milligrams to grams.<br><br> 0.657 g<br> 6.57 g<br> 657 g<br> 6,570 g
    5·2 answers
  • What is the number sequence 3 4 6 9 13 18 24?
    8·2 answers
  • Evaluate a² + 2b when a = ⅘, and b = ⅖
    10·2 answers
  • Solve for q<br> 7/3 = q + 2/3
    14·2 answers
  • A local restaurant claims that it gets 45 percent of its customers from Monday through Thursday, 20 percent on Friday, 20 percen
    8·2 answers
  • Please help I am stuck at 34 points I need atleast an 80 by today!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!