1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sauron [17]
3 years ago
11

If v(t)=-16t+20, find v(1/2a+1)

Mathematics
1 answer:
Temka [501]3 years ago
4 0

Possible derivation:

d/da(4 - 8 a)

Differentiate the sum term by term and factor out constants:

= d/da(4) - 8 (d/da(a))

The derivative of 4 is zero:

= -8 (d/da(a)) + 0

Simplify the expression:

= -8 (d/da(a))

The derivative of a is 1:

= -8 1

Simplify the expression:

Answer: = -8

You might be interested in
Justin and George bought some baked goods. Justin purchased 5 cookies for x dollars each and 4 doughnuts for y dollars each and
borishaifa [10]

The given statement 5x=4y=12 and x+6y=5 is true.

<u>Step-by-step explanation:</u>

The question comes from linear equations in two variables.

Here, two unknown variables represent a certain situation and their value can be obtained by solving both the given equations.

The cost of cookie is represented by the variable x and cost of doughnuts can be represented by the variable y.

The coefficient of each variable in the equation represent the quantity or the number of units of each baked good.

On comparing the given equations from the data provided in the question, the statement can be stated as true.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
S’tone anyone know this by chance ?!!!
kenny6666 [7]

Answer: 3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Marcus is rewriting a polynomial by combining like terms. Which terms does he still need to combine to finish rewriting the poly
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:-3mn^3 and -5mn^3

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Marshall is buying snacks for a party. He spent$4727 on the snacks. If the sales tax rate is 6%, what was Marshall’s total bill?
riadik2000 [5.3K]
Her total bill was $18.09
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I dont understand linear equations.
Sonbull [250]
Ck12 has great sources 
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Distributive property the answer to 3(t-2)
    7·1 answer
  • Boxes of sticky finger s popsicles are 4.50. The supermarket is offering a 30%off coupon. What is the price with the coupon?
    5·2 answers
  • ethan ate 4/8 of the sandwich.Andy ate 1/2 of the sandwich. the sandwiches were the same size whose sandwich had more equal part
    7·1 answer
  • Sammy had 30 minutes to do a three problem quiz. She spent 10 1/3 minutes on problem 1 and 5 4/5 minutes on problem 2. How much
    7·1 answer
  • Bases are 26.5 and 30. the area is 791. what is the height?
    7·1 answer
  • The formula for the volume V of a rectangular prism is V = ℓwh, where ℓ represents the length, w represents the width, and h rep
    12·1 answer
  • Which value is needed in the expression below to create a perfect square trinomial?
    11·2 answers
  • If the principle is $350 and the ingest is 3 percent, what is the simple interest earned in one year?
    14·2 answers
  • A box of 15 cookies cost nine dollars what is the cost of one cookie
    15·1 answer
  • What type of statement is this ~p=~p
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!