1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
2 years ago
7

Jack's Lumber Yard receives 8,000 large trees each period that it subsequently processes into rough logs by stripping off the tr

ee bark and leaves (i.e., one tree equals one log). Jack's then must decide whether to sell its rough logs (for use in log cabin construction) at split-off or to process them further into refined lumber (for use in regular construction framing). Jack's normally sells logs for a per-unit price of $495. Alternately, each log can be processed further into 800 board feet of lumber at an additional cost of $0.15 per board foot. Also, lumber can be sold for $0.75 per board foot. Required: 1. What is the contribution to income from selling the logs for log cabin construction
Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]2 years ago
4 0

Answer:

1. $3,960,000

2. $3,840,000

3. Sell the logs.

Step-by-step explanation:

The questions are incomplete:

<em>1. What is the contribution to income from selling the logs for log cabin construction?</em>

<em>2. What is the contribution to income from processing the logs into lumber?</em>

<em>3. Should Jack’s continue to sell the logs or process them further into lumber?</em>

1. The contribution income is the total income generated by the sales of the rough logs. Each one contributes with $495.

Contribution to income (log cabin construction) = $495*8,000 = $3,960,000

2. In this case, we have to calculate what is the profit after processing each board, then multypling by the amount of boards per log and lastly multiplying by the total amoun of logs.

Contribution to income (processed board) = $(0.75-0.15)*800*8000

Contribution to income (processed board) = $0.6*800*8000

Contribution to income (processed board) =  $480*8000 = $3,840,000

3. Jack should continue to sell logs for cabin construction because the profit per log is higher than for the processed board ($495/log versus $480/log).

You might be interested in
Tim Worker decided to purchase a new DVD player on an installment loan. The DVD player was $295.00. Tim agreed to pay $31.00 per
Kryger [21]
Hi there

Total paid
31×12
=372
finance charge
372−295
=77

Hope it helps
5 0
3 years ago
How can adding help you with multiplication
sergejj [24]
It can help you by checking your answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
-6 + 3a - b - 4a + 4b + 5
Naddika [18.5K]

Step-by-step explanation:

hope this may help you tq have a nice day

5 0
3 years ago
Tom has a cube a rectangular prism. Triangular prism Which of his shapes have more than six vehicles
Irina18 [472]

Answer: show pic

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Why infinity ( ) can’t be included in an inequality?
Ksju [112]

Answer:

Step-by-step explanation:

Because then the value on the other side will be unbounded by the infinity sign while expressing the answers on a number line.

please click thanks and mark brainliest if you like :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Three cards are chosen from a standard deck of 52 playing cards with replacement. What is the probability every card will be an
    9·1 answer
  • Someone please help
    9·1 answer
  • Select all ratios equivalent to 40:55 <br><br> 80:110<br> 4:5<br> 16:22
    15·1 answer
  • Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas
    7·2 answers
  • A line with a slope of 1/3 passes through (1,-2) and which of the following points
    7·1 answer
  • A regression equation is determined that describes the relationship between average January temperature (degrees Fahrenheit) and
    12·1 answer
  • Jean needs to rent a car for an upcoming buiness trip. The cost per day for the car is $30, and the one-time-refueling cost upon
    11·1 answer
  • 5 Miles 17 Deer 5 Mlies Predict the number of deer in a 25 square mile section of the mountains based on the sampling from the f
    14·1 answer
  • What's the name of angle C thanks for the help :)
    5·1 answer
  • I really need help with this pls
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!