1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Jobisdone [24]
3 years ago
9

!!PLEASE!!

Mathematics
1 answer:
Paha777 [63]3 years ago
3 0

Answer:

C. about $6,500

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A telephone pole were fixed 50m apart.how many poles were there in 26km??​
Alex17521 [72]

Answer:

There are 430 poles in a distance of 26km

3 0
3 years ago
Dr. Hall files 320 insurance claims every month. if 5% of those claims are rejected, how many claims are rejected? How many are
prisoha [69]
16 are rejected
304 are accepted
6 0
3 years ago
49°<br> Solve for 42.<br> 2 = [?]<br> 44/62
Brrunno [24]

Answer:

∠2 = 41°

Step-by-step explanation:

∠2 + 49° + 90° = 180°

∠2 + 139° = 180°

∠2 = 180° - 139°

∠2 = 41°

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a circle with center C and radius 6, minor arc AB has a length of 4pi. What is the measure, in radians, of central angle ACB?
valina [46]
To solve this problem, we need to know that 
arc length = r &theta;  where &theta; is the central angle in radians.

We're given
r = 6 (units)
length of minor arc AB = 4pi
so we need to calculate the central angle, &theta;
Rearrange equation at the beginning,
&theta; = (arc length) / r = 4pi / 6 = 2pi /3

Answer: the central angle is 2pi/3 radians, or (2pi/3)*(180/pi) degrees = 120 degrees
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The figure shown is made up of 16 equally sized
TEA [102]
12/16 are shaded. 12/16 simplified is 3/4 or 75%.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Talia had a rope that measured 4 2/5 inches. How 1/8 inch pieces of rope can she cut from the larger piece?
    10·1 answer
  • How can you show that two objects are proportional with an equation
    5·1 answer
  • A machine produces 75 widgets an hour. How many widgets does it produce in 6 minutes.
    15·1 answer
  • Can someone help me ? honestly really stuck and cant seem to get past ;(
    11·1 answer
  • Tessa had $35. She bought a book for $7 and a magazine for $5. Which expression correctly shows the total money Tessa has left?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP !! DUE SOON GEOMETRY
    15·2 answers
  • Solve for Y <br> 4x + 8y = 16
    10·1 answer
  • Please help I need practice on this but I don't understand this concept, so please explain your answer. I really want to underst
    14·2 answers
  • A store sells 12 cans of nuts for $21. What is the unit price?
    10·2 answers
  • Differentiate y = tan²x from first principle​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!