1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
12

The circumference of a circle is 9piem what is the area

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
7 0

Answer:

the answer is 6.45

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The average weekly salary of two employees is $5250. One makes $500 more than the other. Find their salaries.
irga5000 [103]

Answer: thier salaries are $5000 and $5500

Step-by-step explanation:

Let the average weekly salary of one employee be =x

And that of the other employee be = x+500

Such that if thier average of their salaries= $5250

So, their total salary=  $5250 x 2=10,500

The  equation  to solve each employee salary becomes

x+x+500=10,500

2x+500=10,500

2x=10,500-500

2x=10,000

x=10,000 /2

x= first employee salary =$5000

second employee =   x+500 =$5500

3 0
3 years ago
A company has determined that the number of items it sells varies inversely as the price of the item. If 20,000 items can be sol
mestny [16]
Let N be the number of items sold and p the price. 
Since the variation is inverse, then the relation between N and p is:
N=k\dfrac{1}{p}
For N=20000 and p = $9.5, we get the formula:
 20000=k\dfrac{1}{9.5}\\p=20000\times9.5=190000
If p = 8.75, then the number of items sold can be computed using the formula:
N= 190000\dfrac{1}{8.75}=21714 \text{ total items}
6 0
3 years ago
What is 4 divided by 6 + 89 - 34 -89 +190
saw5 [17]
4/(6+89-34-89+190)
=4/162
=2/81
That's your answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Working his way through school, Joe works two part-time jobs for a total of 18 hours a week. Job A pays $5.70 per hour, and Job
ad-work [718]

Answer:

A = 14.2/1.1 hours

B = 5.091 hours

Step-by-step explanation:

Formulate 2 simultaneous equations

5.7A + 6.8B = 111.40..........(1)

A +B =18...............................(2)

Multiply each item in (2) by 5.7 to get

5.7A + 5.7B = 97.2............(3)

subtract (1) - (3) on each side

5.7A -5.7A + 6.8B - 5.7B = 111.40 -97.2

1.1B = 14.2

B = 14.2 /1.1

to get A use equation (2)

A = 18 - B

A = 18 - 14.2/1.1 = 5.091

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A family of 2 adults and 1 child plans to spend the day at the baytown zoo . how much does administration for the family cost ex
hodyreva [135]
15.75+15.75=31.50 you add the two 15.75's because there are two adults then you add the amount of the admission for the adults and the kid 31.50+8.25 and you get $39.75
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine if the following open sentence is true
    12·1 answer
  • General admission tickets to the fair cost $3.50 per person ride passes cost an additional $5.50 per person parking costs $6 for
    12·1 answer
  • A certain elevator has a maximum weight capacity of 1,000 kilograms. Ten people weighing a total of 7,000 hectograms get on the
    15·1 answer
  • Calculate the arithmetic sequence in which a9=17 and the common difference is d=-2.1
    5·2 answers
  • 5(x−2)+3(2−x). simplify
    6·1 answer
  • 5(X-4) +2= -173 what is value of x?
    11·1 answer
  • Tennis balls cost 7$ for a can of 3. Steve gives the cashier $40 to buy balls and receives $12 in change. How many tennis balls
    6·1 answer
  • Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?
    15·2 answers
  • How to write a fraction equal to 0.997
    8·2 answers
  • -4x+3x=2<br> Solve linear equation
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!