1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
2 years ago
15

Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?

Mathematics
2 answers:
Alex17521 [72]2 years ago
6 0

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

14 divided by 5=2.8

Hope this helps you! <3

Marianna [84]2 years ago
4 0

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

You need to divide 14 by 5 to get how many dollars it costs. An easy way to do this do 14 * 2 / 10 = 2.80. So it costs $2.80 per bag of dog treats.

You might be interested in
3721nm equals how many m
e-lub [12.9K]

Answer:

0.000003721m

Scientific Notation: 3.72*10^-6

Step-by-step explanation:

1nm is 1*10^-6nm

Based on that we find the answer above.

8 0
2 years ago
A limited-edition soccer ball costs $30, and the sales tax is 6%. What is the total cost?
frez [133]

Answer:

$31.80

Step-by-step explanation:

The ball will cost 100% of its price plus 6% of its price for a total of 106%.

To use percentages as a factor and multiply, they must be divide by 100, making the multiplication factor version of 106% 1.06.

Multiply the cost of the ball by your multiplication factor:

30 x 1.06 = 31.8

Money is written to two decimal places, making your answer $31.80

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Write out the law of cosines and find the hypotenuse of triangle with 2 sides lengths equal to three and the included angle m
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

1.) \sqrt{13.341}  ≈ 3.652

2.) I would say something about how the A in front of cos in the equation would change to 90, rather than stay 75 (in the equation for the step by step), but it would be easier to just use the Pythagorean theorem.

Step-by-step explanation:

I think we may have the same class so hopefully this helps:

1.) a^2 = b^2 + c^2 - 2bccosA --> law of cosines formula.

   a^2 = 3^2 + 3^2 - 2(3)(3)cos(75) --> plugged in numbers; when you draw the triangle, the included angle would be A, and the opposite side would be a. B and b, and C and c are opposite each other. In this case, a is the hypotenuse.

   a^2 = 18 - 18cos75 --> in between steps.

   a^2 = 13.341 --> more simplifying.

   a(hypotenuse) = \sqrt{13.341} or 3.652 --> answer

2.) This one is just an explanation: The 75 in the equation is the given angle, which is a. If this changes, it would just change in the equation too. And obviously, if it's 90 degrees, you can just use Pythagorean theorem a^2+b^2=c^2.

Good luck! :)

   

6 0
2 years ago
Snoopy the dog is on a 11-ft long chain that is attached to the corner of a garage (see the picture below). If the chain does no
seropon [69]
11*2 = 22 (calculating the diameter)

Using πD for the area:
π * 22 = 22π

Getting 3/4 of the area because the dog can not move past the corners of the garage;

22π * 3/4 = 16.5π

Getting the answer in feet^2:
16.5 * 3.14 = 51.84 feet^2

Hope this helps! :)
5 0
3 years ago
Item 18 you and your friend are selling tickets to a charity event. you sell 7 adult tickets and 16 student tickets for $120. yo
quester [9]

Answer:

  $4

Step-by-step explanation:

The two purchases can be written in terms of the cost of an adult ticket (a) and the cost of a student ticket (s):

  7a +16s = 120 . . . . . . . . price for the first purchase

  13a +9s = 140 . . . . . . . . price for the second purchase

Using Cramer's rule, the value of s can be found as ...

  s = (120·13 -140·7)/(16·13 -9·7) = 580/145 = 4

The cost of a student ticket is $4.

_____

<em>Comment on Cramer's Rule</em>

Cramer's rule is particularly useful for systems that don't have "nice" numbers that would make substitution or elimination easy methods to use. If you locate the numbers in the equation, you can see the X-patterns that are used to compute the numerator and denominator differences.

The value of a is (16·140 -9·120)/(same denominator) = 1160/145 = 8. I wanted to show you these numbers so you could see the numerator X-pattern for the first variable.

__

Of course, graphical methods can be quick and easy, too.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • NOT A MATH QUESTION!!! JUST A LIFE QUESTION....
    13·1 answer
  • On number 50 I don't understand thanks to whoever is helping me
    13·1 answer
  • Find the value of x to the nearest tenth.
    5·1 answer
  • X- 12 = 5x2 in standard form
    12·1 answer
  • The sum of three consecutive odd numbers is 315 what are the numbers?
    13·1 answer
  • Who is correct Finn or Fiona
    5·2 answers
  • I need help on this one please help! (listing BRAINLIST and giving points) ​:D​
    8·1 answer
  • EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST:
    6·2 answers
  • You have decided to start saving for a college and open up a 529 account. You invest $5,000 into the account at a 3% interest ra
    8·1 answer
  • What is the y-intercept of the graph? A) (-2, 0) B) (2, 0) C) (0, -4) D) (0, 4)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!