Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?
2 answers:
Answer:
2.8
Step-by-step explanation:
14 divided by 5=2.8
Hope this helps you! <3
Answer:
$2.80
Step-by-step explanation:
You need to divide 14 by 5 to get how many dollars it costs. An easy way to do this do 14 * 2 / 10 = 2.80. So it costs $2.80 per bag of dog treats.
You might be interested in
Answer:
2 dollars I guess l d k
Step-by-step explanation:
pay subcription to get good answer k :)
There is no graph. If you submit a graph I will answer this for you though.
<em />
8. Which one of the following examples represents a repeating decimal?
A. 4.252525
B. 1.111114
C. 0.123123
D. 0.777777
Answer: 96 inches in 8 feet
Step-by-step explanation:
12 inches in one foot
12x8=96