1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harman [31]
3 years ago
15

Donna bought 5 bags of dog treats for $14.00. What is the cost per bag of dog treats?

Mathematics
2 answers:
Alex17521 [72]3 years ago
6 0

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

14 divided by 5=2.8

Hope this helps you! <3

Marianna [84]3 years ago
4 0

Answer:

$2.80

Step-by-step explanation:

You need to divide 14 by 5 to get how many dollars it costs. An easy way to do this do 14 * 2 / 10 = 2.80. So it costs $2.80 per bag of dog treats.

You might be interested in
michael has 40 coins worth 8.20. consisting of 10 cents and 25 cents . how many of each coins does he have ?
devlian [24]

Answer:

2 dollars I guess l d k

Step-by-step explanation:

pay subcription to get good answer k :)

5 0
3 years ago
The graph shows the locations of a ball player seconds after
Katarina [22]

There is no graph. If you submit a graph I will answer this for you though.

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the equivalent of pi over 3 radians in degrees?
zalisa [80]

60 degrees is the answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Ctimes%20%20%2B%208%20%5Cgeqslant%20%209" id="TexFormula1" title=" \times + 8 \geqslant
Annette [7]

<em />

8.   Which one of the following examples represents a repeating decimal?

    

  A. 4.252525

  B. 1.111114

  C. 0.123123

  D. 0.777777

8 0
3 years ago
THERE ARE 60 INCHES IN 5 FEET- HOW MANY INCHS ARE IN 8 FEET
Daniel [21]

Answer: 96 inches in 8 feet

Step-by-step explanation:

12 inches in one foot

12x8=96

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of 2 numbders are 21 the 2nd number is six times the first number work out the two numbers
    12·1 answer
  • Identifying Geometric Sequences Which sequences are geometric? Check all that apply. 10, 7.5, 5.625, 4.21875, … 160, 40, 10, 2.5
    7·2 answers
  • Apply the distributive property to factor out the gcf of 35+14
    11·1 answer
  • Correct answers only please!
    9·1 answer
  • Two friends shop for fresh fruit. Jackson buys a watermelon for ​$8.85 and 3 pounds of cherries. Tim buys a pineapple for ​$3.35
    14·1 answer
  • Super easy plz answer all for 20 points just adding
    9·1 answer
  • Solve the following formula for m<br><br> C = amt<br><br> m =<br><br> Answer as expression
    6·1 answer
  • Please help guys <br>I will be helping u in the days to come n follow u for sure​
    13·2 answers
  • Given the following table find the equation that matches it
    12·1 answer
  • Find all solutions to the equation.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!