1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olganol [36]
3 years ago
11

Hi, can someone please help me out with this problem? thanks in advance.

Mathematics
1 answer:
kiruha [24]3 years ago
7 0

Answer:

The following is an income statement using the Contribution format.

...........................Income Statement for Rivieremia Corp................................

Sales ........................................................................$1,500,000

Less Variable Costs................................................<u>($1,200,000)</u>

Contribution Margin..............................................$300,000

Less Fixed Costs....................................................<u>($200,000)</u>

Operating Income .................................................$100,000

Less Tax...................................................................<u>.($10,000)</u>

Net Income...............................................................$90,000

Tax = 10% * 100,000 = $10,000

Proving breakeven is $1,000,000.

The breakeven point for a company can be calculated by dividing the Fixed cost by the contribution margin ratio.

Contribution margin ratio = Contribution margin / Sales

= 300,000/1,500,000

= 20%

= Fixed Cost/ Contribution Margin ratio

= 200,000/20%

= $1,000,000

Degree of Operating Leverage = Contribution Margin/ Operating Income

= 300,000/100,000

= 3

You might be interested in
Multiply.<br> (w)2<br> Please help fast
uranmaximum [27]

Answer:

2w

Step-by-step explanation:

(w)2

Distribute (Multiply)

2w

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Which best represent the solution for the inequality shown? x−2−3≤5
Murljashka [212]

Answer:

x≤10

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Marisol is preparing a care package to send to her brother. The package will include a board game that weighs 4 lb and several 1
masya89 [10]
Let x be the number of snack packs, then
4 + 14x < 25
14x < 25 - 4
14x < 21
x < 21/14
x < 1.33


5 0
2 years ago
Can someone please help me!
Contact [7]
With what? I don't see a question
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kristy makes 5$ per hour babysitting and 12$ per hour giving music lessons. One weekend, she worked a total of 18 hours and made
MariettaO [177]
Let Karen works x hours baby sitting
So, she worked (18-x) hours giving music lessons
So,
According to question
5x + 12(18-x)=139
This gives
7*x=77
x=11
So,
<span>Karen worked <em>11 hours baby sitting </em>and (18-11)=7 hours giving music lessons</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do u write 0.326 in two forms
    9·1 answer
  • -4x-6=-3X-10 what is x
    12·2 answers
  • Which equation is y = –6x2 + 3x + 2 rewritten in vertex form?
    7·2 answers
  • Over the last three evenings, Jane received a total of 123 phone calls at the call center. The second evening, she received 4 ti
    10·1 answer
  • Suppose that G(x)=F(x-2) + 7. which statement best compares the graph of G(x) with the graph of F(x)
    5·2 answers
  • A full bag of dog food weighs
    11·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • A 9-pound bag of cement costs $4.95. What is the unit price?
    5·2 answers
  • Write an expression that is equivalent to (-16)^-2
    10·1 answer
  • Please help me please
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!