1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
3 years ago
13

Can someone explain this one to me

Mathematics
1 answer:
disa [49]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If the total income generated from gasoline for AER was $408 million how much would be the cost for a barrel of gasoline, gasoli
Mazyrski [523]
The problem statement appears to be trying to tell you that 60 million barrels of crude were processed, resulting in 34% of that volume being turned into gasoline, which was then sold for a total of $408 million. You are asked for the revenue associated with 1 barrel of gasoline.

($408·10^6)/(60·10^6 bbl × 0.34) = $408/(20.4 bbl) = $20/bbl

The income from one barrel of gasoline is $20.00.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP DUE IN 4 MINUTES
gogolik [260]

Answer:

1,3,5,6

Step-by-step explanation:

search index fossil

3 0
3 years ago
Aria paid $75,000 for her house. Its property value increased by 2.2% per year. When Aria sold her house after eleven years, how
astra-53 [7]

Answer:

When Aria sold her house after eleven years it worth was <u>$95,300</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Aria paid $75,000 for her house. Its property value increased by 2.2% per year.

Now, to find the worth of Aria house when sold after eleven years.

Let the amount of house after eleven years be x.

Amount Aria paid for her house (A) = $75,000.

Rate of property increased per year (r) = 2.2%.

Time (t) = 11 years.

Now, to get the amount of house after eleven years we put formula:

x=A\times (1+\frac{r}{100})^{11}

x=75000\times (1+\frac{2.2}{100})^{11}

x=75000\times (1+0.022)^{11}

x=75000\times (1.022)^{11}

x=75000\times 1.2704

x=95280.

<em>The amount of house after eleven years to the nearest hundred dollars is $95,300.</em>

Therefore, when Aria sold her house after eleven years it worth was $95,300.

3 0
3 years ago
I have to make an equation for example
vitfil [10]

Answer:

Both of them are Non-Proportional since none are touching 0. I'm not sure if you're looking for Proportionality.

3 0
2 years ago
Write a real-world problem involving a percent that can be solved by using the proportion 3/b = 60/100. Then solve the proportio
sergey [27]
Haikakdnzjksksksksksksksoosososksjdj
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Identify the slope and y-intercept of a graph of the equation y=1/2x-5
    11·1 answer
  • Find the increase in price of a single piece of design, when crafts design price is increased by 45% which makes a buyer to buy
    10·1 answer
  • A boat traveled 27 miles in 2 hours. At this rate, how many miles will the boat travel in 1/2 hour?
    12·2 answers
  • Find x and y. Thank you.
    5·2 answers
  • PlEASE HELP MEE!!!! THIS IS DUE IN LIKE 1 DAY PLZZ HELP!!!!!!
    5·1 answer
  • Mason opens a savings account by making a $165.85 deposit. Every week, he deposits another $20.50 in the account. Write an expre
    13·2 answers
  • A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.80. How much does one orange cost?
    6·2 answers
  • Two supplementry angles are in the ratio of 5:7 . find the measure of the angles
    13·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPpppp
    10·1 answer
  • Please help thank you !
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!