1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
15

Ida is a receptionist who made a donation of $500 to her church. If Ida's AGI (Adjusted Gross Income) is $42,300, can she deduct

the donation on her income tax return? If so, what amount.
Mathematics
1 answer:
Reika [66]3 years ago
3 0
According to current tax laws, you are able to deduct up to 50% of your AGI.  If donations exceeds that amount, the additional amount can be carried over and applied to the following 5 yrs tax returns.  Since Ida's AGI IS 42,300 and 50% far exceeds her donation of $500.00. she will be able to deduct the entire amount.
You might be interested in
1.A five - layer of cake weighs half a kilogram per layer.In each layer,the cake is decorated with icing which weighs 15g.3 cand
julia-pushkina [17]

Answer:  2.815 kilograms

======================================================

Work Shown:

1 layer = 0.5 kg

5 layers = 5*(0.5 kg) = 2.5 kg

icing = 15 g = 15/1000 = 0.015 kg

1 candle = 100 g = 100/1000 = 0.1 kg

3 candles = 3*(0.1 kg) = 0.3 kg

------------------------

The five layers combine to 2.5 kg. On top of that we have 0.015 kg of icing, and then finally the three candles add 0.3 kg more weight.

The total weight is therefore: 2.5+0.015+0.3 = 2.815 kilograms

3 0
3 years ago
Sub 2 my channel: Siah Fiah
Nataly_w [17]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

From left to right, follow the dots in line 1 with your finger. Count a steady beat out loud, and time your motion so your finger crosses a dot at the end of each beat. Don’t pause at the dots, and move as smoothly as you can. A good way to count is to say or think “1 Mississippi, 2 Mississippi,” and so on. Is your finger moving at a constant rate, or is the rate changing?

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The mass of an isotope decreases at a rate that is proportional to the mass at that time.
Blizzard [7]

Answer:

7 milligrams

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the value of the underlined digit 65?
PIT_PIT [208]
It is obviously 65,duh, what is the value of 65
3 0
2 years ago
Solve the equation 18y-6y+22=11(y-2)+y
Serhud [2]

Answer:

the answer its 44=0

Step-by-step explanation:

18y-6y+22=11(y-2)+y1

We move all terms to the left:

18y-6y+22-(11(y-2)+y1)=0

We add all the numbers together, and all the variables

12y-(11(y-2)+y1)+22=0

We calculate terms in parentheses: -(11(y-2)+y1), so:

11(y-2)+y1

We add all the numbers together, and all the variables

y+11(y-2)

We multiply parentheses

y+11y-22

We add all the numbers together, and all the variables

12y-22

Back to the equation:

-(12y-22)

We get rid of parentheses

12y-12y+22+22=0

We add all the numbers together, and all the variables

44=0

are not solution for this equation

Hope helps you and have a great day !

   

   

   

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A dose if medicine is 1.5 mL. how many doses ate in a bottle with 45 mL?
    5·1 answer
  • the number of buckets of paint n needed to paint a wall varies jointly with the total area a and the thickness t of the wall, an
    14·1 answer
  • If AB = 3 and BC = 7, AC =
    9·1 answer
  • What is the value of x in the equation -x=2-3x+6
    9·2 answers
  • How many elements are in matrix 7? Answer 25
    12·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through each pair of points.<br> 5. G(–3, 2), H(7, 2)
    13·1 answer
  • Donna is on the swim team. Each week she swims a total of 8000 meters. How many kilometers does she swim each week? Be sure to i
    11·1 answer
  • MARK YOU BRAILIST PLEASE ANSWER CORRECTLY AND SHOW YOUR WORK Which process was used to obtain the equation shown in Step 2?
    14·1 answer
  • If a bake sale is selling 3 cookies for $1.05, what is the price of one cookie?
    13·2 answers
  • Three teachers have purchased candy for a school carnival. each bag of candy weigh is 1 1/4 pounds
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!