1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kobotan [32]
3 years ago
15

How many festivals were there?

Mathematics
2 answers:
butalik [34]3 years ago
7 0

Answer:

for what and who

Step-by-step explanation:

and where

lubasha [3.4K]3 years ago
6 0

Answer: 15 Step-by-step explanation: its on khan academy

You might be interested in
A department store buys 200 shirts at a cost of $5,400 and sells them at a selling
jekas [21]

Number of shirts a department store bought = 200

Cost price of 200 shirts = $5400

Cost price of 1 shirt :

=\tt  \frac{5400}{200}

\color{plum} =\tt \$27

Thus, the cost price of one shirt = $27

Price at which the department store sold each shirt = $30

Which means :

▪︎Cost price of shirt = $27

▪︎Selling price of shrit = $30

Since selling price is greater than cost price, there was a markup in the price of the shirts.

We know that :

\color{hotpink}\tt \: markup \: percentage = \color{plum}  \frac{selling \: price - cost \: price}{cost \: price }  \times 100

Markup percentage in the price of the shirts :

=  \tt \frac{30 - 27}{27}  \times 100

=  \tt \frac{3}{27}  \times 100

= \tt  \frac{3 \times 100}{27}

= \tt  \frac{300}{27}

\color{plum} =  \tt11.1  \%

Thus, the percentage of markup = \tt 11.1  \%

Therefore, the percentage of markup in the shirt's price = \color{hotpink} \tt11.1  \%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
*<br> ate: Find 8% of 40.<br> nt)
olasank [31]
The answer is 3.2.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which The following is a residual plot from a regression of a variable with the independent variable x.
katen-ka-za [31]

Answer:

Yes, because the plot shows no apparent pattern.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the equation of the line h Th ya has a y intercept of (0,-3) and passes through the point (-9,-9)
Nikolay [14]

Answer:

The line equation is given as: 3 y = 2 x - 9

Step-by-step explanation:

Here, Y intercept   is at point ( 0.-3)

So, at x = 0, y = -3

or, C  = -3

Also, the point on the equation line is (x,y)  = (-9,-9)

Now, by <u>SLOPE INTERCEPT FORM</u> of a line equation,we get:

y = m x + C   :  m  = slope of line  ......... (1)

So, substituting the values of C and (x,y) , we get:

-9  = m (-9)  + (-3)  

or, -9 + 3  = - 9 m

or, m =  -6/-9  = 2/3

or, m = 2/3

Now, substitute the value of m back in to the line equation (1)

y = m x + C   \implies  y = (\frac{2}{3}) x - 3\\\implies 3y = 2x - 9

Hence, the line equation is given as: 3 y = 2 x - 9.

5 0
4 years ago
Which mortal kombat character is yalls favorite? Mine is kabal.
Andrews [41]

Answer:

omg! mine is Kabal tooo

Step-by-step explanation: i love mortal combat lol

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If f(x)=2x to the second power what is f(x) when x=3
    15·2 answers
  • What is the difference <br> A <br> B<br> C<br> D
    10·1 answer
  • A news article says that high school students are currently spending an average of 15 hours per week doing homework online. You
    7·1 answer
  • I need help ASAP make sure to plot it correctly
    5·1 answer
  • Estimate 5,728 - 3,277 by first rounding each number to the nearest hundred.
    13·1 answer
  • I don't know how to do this or what i'm doing plz help
    15·1 answer
  • Advanced Mathematical Decision Making......
    9·1 answer
  • La contaminación atmosférica es uno de los problemas ambientales que ocasiona el ser humano. La atmósfera en su estado puro está
    11·1 answer
  • Jackson earns $10 per hour mowing lawns. If he earns
    13·2 answers
  • Price ($)87654321Price of CupsFind the unit rate ofthe price per cup.$[?]$54 cups 1 cup=Give your answer asa decimal.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!