1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
9

Is 180 divisilbe by 9

Mathematics
2 answers:
Darina [25.2K]3 years ago
7 0
9 is divisible by 9, Therefore, 180 is divisible by 9 and the answer to the question, "Is 180 Divisible By 9?" is Yes.
fomenos3 years ago
4 0

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

180/9=20

check 9*20=180

You might be interested in
Explain Long division in your own words using at least 3 sentences.
Marina86 [1]

Answer:

form of devision that takes longer bc it a fraction or decimal. first you want to get rid of the decimals. then devide the numbers from the lowest to the highest

I may be wrong been for ever since I did it on paper

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the volume of the cylinder<br> Type an exact answer in terms of pi
ZanzabumX [31]

Answer:

648pi

Step-by-step explanation:

V=pi*r^2*h

V=pi*9^2*8

V=pi*81*8

V=648pi

7 0
3 years ago
In a glide reflection, what comes first and what comes second?
NISA [10]

Answer:

A glide reflection is a composition of transformations.In a glide reflection, a translation is first performed on the figure, then it is reflected over a line. Therefore, the only required information is the translation rule and a line to reflect over. ... The first one is a translation rule.

3 0
3 years ago
In questions 1a-1d, choose yes or no to tell if the number 1/2 will make each equation true.
Tresset [83]

Answer:

Step-by-step explanation:

1a = yes

1b = no, you don’t add the denominators together when adding.

1c = yes

1d = yes

4 0
3 years ago
Find the original price of a pair of shoes if the sale price is $144 after a 25% discount.
k0ka [10]

Answer:

$192

Step-by-step explanation:

1: Subtract the discount from 100% then divide the sale price by this number (100%-25%=75%, $144/75%=$192)

hope this helped

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A physician orders 0.5oz of magnesia and alumina oral suspension antacid 4 times per day for a client with indigestion.how many
    7·1 answer
  • 24.095 + 3.26 = ____ (5 points)
    15·1 answer
  • The dry cleaning fee for 3 pairs of pants is $18. What is the constant of proportionality
    10·1 answer
  • Round 85,001 to the nearest ten thousand
    13·1 answer
  • The sum of three consecutive odd integers is –15. What are the numbers?
    12·1 answer
  • What is 648 divided by 4 in long division?
    11·1 answer
  • Karen can paint a wall in 2.5 hours. Stephanie takes 1.25 hours to paint the same size wall. How many minutes will it take for K
    12·1 answer
  • Terrell sells clay pots. He sells 2 clay pots for $6, 3 clay pots for $9, and 4 clay pots for $12. What is the unit rate of doll
    9·2 answers
  • Which of these mappings is a function? (PLEASEEE HELP MEEE)))​
    11·1 answer
  • 25% of what number equals 10?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!