1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
5

What changes in the parent graph y= |x| would you see if you graphed y= |x+3| ?

Mathematics
2 answers:
polet [3.4K]3 years ago
5 0

<u>Answer:</u>

The parent graph will shift 3 units to the right.

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are given that there is this parent graph with the equation y = | x | and if we graph y = | x + 3 |, what are the changes that will be made to the parent graph to get this.

Since there is addition of 3 units in x, therefore the parent graph will shift 3 units to the right side.

Hunter-Best [27]3 years ago
3 0

Answer:

The graph is shifted 3 units to the left

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve the equation: 4x - 9x + 11 = -24. When you guys solve this, be sure to show your work.
jolli1 [7]

Answer:

4x - 9x + 11 = -24

-5x + 11 = - 24

-5x = -24 - 11

-5x = -35

-5x/-5 = -35/-5

x = 7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer 1-10 <br> Need before 10:00 CN
forsale [732]

Answer:

1. 1 4/5

2. 1 1/30

3. 2 3/20

4. 1 1/5

5. 1 13/20

6. 1 13/30

7. 1 29/60

8. 1 3/20

9. 1 7/10

10. 1 9/20

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
Alguien me puede ayudar a resolver el reto que dejaron hoy en la tele de Matemáticas? Pls urgente
oee [108]
4 bc of the words you know
6 0
3 years ago
Solving Exponential and Logarithmic Equation In exercise,solve for x or t.See example 5 and 6.
nalin [4]

Answer:x=15

Step-by-step explanation:

You should collect the like terms first

21-6=x

Therefore

X=15

6 0
3 years ago
if I get 1 pound of cranberries for $4 and 4 pounds of almonds for $5 per pound,what it the price per pound ?
Tanya [424]
$4.80 per lb. Good Luck! God bless
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 19/3 a rational number
    7·2 answers
  • Please help me if you know, thank you :)
    9·2 answers
  • What ratio can we say are equivalent to 2:9 how do you get the answer explain to me
    14·1 answer
  • The post office is 0.15 mile from Abdul’s house. His school is 3/8 mile from the post office. If Abdul stops at the post office
    10·1 answer
  • Suppose corn chips cost 28.5 cents per ounce. If a bag costs $3.75, how many ounces are in the bag of chips? Round to the neares
    9·2 answers
  • How do you simplify −7(2x−11)
    5·2 answers
  • Need help with this equation
    15·1 answer
  • You need school supplies. You go to the store and see that there are 6 different
    15·1 answer
  • 1+log3(4)<br> Pls pls help math middle school
    13·1 answer
  • &lt;~~• ¥ Pls HELP me!! ¥ • ~~&gt;
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!