1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tasya [4]
3 years ago
15

Write a problem for the equation x-5=2

Mathematics
2 answers:
larisa86 [58]3 years ago
6 0
Tim has 7 hotdogs he had sold 5 of them.Now Tim has 2 hot dogs left
hope this helped
sorry for my bad English
ratelena [41]3 years ago
6 0
Bob gave colin 5 cards and he was left with 2. how many cards did bob start with
You might be interested in
Question #7multiplechoice score: in a certain candy store, 3 pounds of candy and 2 pounds of mints cost $10.80, and 1 pound of c
irga5000 [103]
Let the cost of one pound of candy be x and one pound of mint be y.

3x+2y=10.8 a 
x+3y = 5.35  b 
 B*3 = 3x+9y = 16.05 b
 
b-a = 7y = 16.05-10.8= 5.25
           y = 5.25/7 = 0.75 

The cost per pound of mints is $0.75 


6 0
3 years ago
PLEASE HURRY, BRAINLIEST??
Svetllana [295]

Answer:

Sample Response: No, Jude’s graph is incorrect. The inequality symbol is “less than,” so -9 is not included. He should have used an open circle on -9.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Oliver earns $9 per hour. Write and solve an equation to find how many hours he must work to earn $315
natka813 [3]
Y=9x

315=9x

315/9=x

35=x
7 0
2 years ago
Is this a function?
liraira [26]

Answer:

nope

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Show a graph that represents -24 y = 3x + 24​
frutty [35]

Step-by-step explanation:

based on your equation it would look like this. use Dennis its a life saver

4 0
2 years ago
Other questions:
  • (8x^2-6x-2)-(4x^2+6)
    8·1 answer
  • What is the value of x?<br><br> ______ *<br><br>i will give you a brainliest answer!!!!!!
    12·2 answers
  • *ANSWER PLS, DIFFICULT QUESTION* Wrapping paper costs $0.025 per square inch. If a moving box that is an 8 ½ inch cube is being
    11·1 answer
  • adam bought a box of fruit that weighed six and three eights if he brought asecond box that weighed 7and two fifth kilograms wha
    8·1 answer
  • a new obstacle course is home to several new types of challengingobstacles. one such obstacle is traveling a 15 stair case. to m
    13·2 answers
  • What is the greatest common factor of 9 and 36
    6·2 answers
  • kelly bought some stuffed animals for 6.49 each she also got a box fo chocolate for 8.32 she paid a total of 27.79 to write an e
    14·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through the points listed in the table?
    10·1 answer
  • The price of a t-shirt is $50.00. If you buy 4 shirts, you will get 10% discount. How much will the discount be if you buy 8 shi
    13·1 answer
  • Help me on this.<br><br><br>what can be used in step 3?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!