1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
8

In a certain clothing store,6 shirts and 3 ties cost $79.50 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41. determine the cost of each shirt.

Mathematics
1 answer:
Komok [63]3 years ago
3 0

Answer:

Each shirt cost $12

Step-by-step explanation:

First, we have to interpret this question and turn each to an equation, letting shirts represent the letter s and ties represent the letter t.

6 shirts and 3 ties cost $79.50 would be interpreted to 6s+3t=79.5 ,and 3 shirts and 2 ties cost $41 would be interpreted to 3s+2t=41

Hence we have two equations, and we solve them simultaneously.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We can either use the substitution method or the elimination method but for the sake of this question, we use the Elimination method.

6s+3t=79.5 (Equation 1)

3s+2t=41 (Equation 2)

We multiply equation 1 by 2 and we multiply equation 2 by 3, I'm prefer to eliminate the

2(6s+3t=79.5)

12s+6t=159 Equation 3

3(3s+2t=41)

9s+6t=123 Equation 4

We subtract equation 4 from equation 3.

12s+6t=159

9s+6t=123

12s-9s=3s

6t-6t=0

159-123=36

We therefore have

3s=36

Divide both sides by 3

s=36/3

s=12

One shirt cost $12

You might be interested in
Hank is buying new curtains for his house. Each window will need 2 curtains panels to cover it. He has a total of 16 windows in
fenix001 [56]

Answer:

He spends $298

Step-by-step explanation:

He has 16 curtains

16*2=32

That answer is how many he needs

Now multiply that by the price

32 curtains for $29

32*29=928

The answer is $928

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Devin has started a lawn care service. He will charge a mowing fee of $7 plus $2 per square yard of lawn. He also offers trimmin
Maru [420]

Answer:7+2xy

Step-by-step explanation:apex

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 to the 5 power times 6 to the negative 2 power= ?
guapka [62]
The answer the the question Is 5
8 0
2 years ago
The product of two numbers is 48. The first number is negative, and the second number is four more than twice the first number.
aksik [14]
First number is a and second one is 2a+4
a(2a+4)=48
a(a+2)=24
a^2+2a-24=0
(a+6)(a-4)=0
the question says a is negative so a=-6 b=-8
3 0
3 years ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
Other questions:
  • There are (2^4)^2 ⋅ 2^0 books in a cupboard. What is the total number of books in the cupboard?
    14·1 answer
  • Sandy has 16 roses, 8 daisies, and 32 tulips. She wants to arrange all the flowers in the bouquets. Each boquet has the same num
    15·1 answer
  • What is the solution of -2x = -16
    10·1 answer
  • Write a decimal expansion for 2/9. Chose the correct decimal notation.
    7·2 answers
  • Given a triangle ABC at A = ( - 1, 3 ) B = ( 1, - 1 ) C = ( 2, 2 ) and if the triangle is rotated 90 ° clockwise about the point
    12·1 answer
  • Find the x-intercept for the equation :. 7x - 2y = 14​
    15·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bx%2B10%7D%7B2%7D" id="TexFormula1" title="\frac{x+10}{2}" alt="\frac{x+10}{2}" align
    6·1 answer
  • What ere the coordinates of the point on the directed line segment from (-1,7) to (7,7) that partitions the segment into a ratio
    11·1 answer
  • The cafeteria at a summer camp gives each camper 2/3 cup of juice for breakfast. This morning, 50 campers had juice for breakfas
    15·1 answer
  • I dont know the answer
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!