1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
3 years ago
6

The costs the company $0.02 per cubic inch of oatmeal to fill a container. The company does not want the new container to cost m

ore than $2.00 to fill. Which of the proposed container sizes should the company use?
Mathematics
2 answers:
In-s [12.5K]3 years ago
5 0

Answer:

It is container A

Step-by-step explanation:

just took the quiz

Hatshy [7]3 years ago
3 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help me with all one two and three please
Alisiya [41]
The answer to the first 1 is yes yes yes and yes
7 0
3 years ago
The number 1 is it's own multiplicative inverse. name another number with this property.
Lerok [7]

Answer:

2+1 = 3 . and 4-1 = 3

Step-by-step explanation:

TBH IDK IM HAVING TROUBLE WITH THIS TO

6 0
3 years ago
(8.4x + 2.9) + (-3.7x + 5).
konstantin123 [22]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 3 oranges for $2.79. How much would it cost for 4 oranges?
Kaylis [27]

Answer:

$3.72

Step-by-step explanation:

Divide $2.79 by 3

$0.93 is the price of one orange

$0.93 times 4 is $3.72

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Heat travels from cold to hot. O True O False<br>​
Lady bird [3.3K]

Answer:

False

Take water heating up for example. Heat travels just from...heat!

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 66%as a fraction in simplest form
    7·2 answers
  • Use the substitution method to solve this
    8·1 answer
  • Solve similar triangles (advance)​
    7·1 answer
  • What is 4 divided into 3 1/3
    8·1 answer
  • If one United States dollar equal 82 Japanese yen how many Japanese yen are equal to $100.00,$1000.00,$10,000?
    12·1 answer
  • F(x) = -5x2 + 10x + 7 what is the Value and is it minimum or maximum
    15·1 answer
  • Help please thank u :(
    15·1 answer
  • Garrett buys lunch for himself and his friend. He buys 2 sandwiches, 2 fries, and 2 malts. How much did Garrett spend on lunch?
    9·1 answer
  • Please show steps!1​
    5·1 answer
  • Help!!! Can anyone please help me with this it’s urgent! I’ll give you brain list! ⚠️⚠️⚠️
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!