1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SIZIF [17.4K]
3 years ago
15

Ricardo(R), Pedro(P) and Mike(M) have a total of $89 in their wallets. Ricardo has $6 less than Mike. Pedro has three times what

Mike has. How much does each have? Write your answer in this format: (R, P, M).
Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
8 0

Answer:

Ricardo 83$ Pedro 267$ Mike 89$

You might be interested in
8203 divided by 31 with remainder!!!​
BabaBlast [244]
The answer is 264 1/6
5 0
2 years ago
A cube-shaped aquarium has edges that are 3 feet long and is filled with water that has a density of 62 lbs/ft3 Should the aquar
Sunny_sXe [5.5K]

Given:

There are given the edge of the cube-shaped aquarium has 3 feet.

Explanation:

To find the value, we need to use the volume of the cube formula:

So,

From the formula of volume:

V=a^3

Where

a represents the value of edge.

So,

Put the value of edge into the above formula:

Then,

\begin{gathered} V=a^3 \\ V=3^3 \\ V=27cube\text{ feet} \end{gathered}

Now,

The water has a density of 62 pounds per cube foot.

According to the question:

If the weight of 1 cubic foot of water is 62 pounds, then the weight of 27 cube feet water is:

62\times27=1674pound

Final answer:

Hence, the water weight of the full aquarium is 1674 pounds, and the table only susupports00 pounds. So the table cannot hold the aquarium.

And,

No, the density of water would not change.

6 0
9 months ago
At which root does the graph of f(x) = (x - 5)3(x + 2)2 touch the x-axis?<br> BB<br> -2<br> 2
Svetlanka [38]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

if x=- 2  then f(x)=(-2-5)3(-2+2)=0

so x=-2 is correct

3 0
2 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6
Inessa [10]
No, she's not. If each energy drink's unit cost was just over $2.00, and there are 6 drinks in a pack, then that's at least $12.00 right there, but the entire 6-pack is on sale for only $2.99. She should find the correct price by dividing $2.99/6, resulting in about $0.50 per drink
8 0
3 years ago
mr wicks designs houses.he uses grid paper to plan a new house design.the kitchen will have and are between 70 square feet and 8
exis [7]
Well we can't draw on brainly so no.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • There are 33 students in a class with ratio <br> 5:6 boys to girls. How many girls
    6·1 answer
  • Suppose that g (x) varies inversely with x and g (x)=0.2 when x = 0.1.
    8·1 answer
  • The classroom door is7 and a half feet tall. How many inches tall is it?
    14·2 answers
  • Robert decides to repaint his ceiling, which is 14 ft by 20 ft. He wants to make sure to not paint the circular light fixture wi
    11·1 answer
  • All the cubes root of <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B3%20%2B%20i%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{3 + i
    6·1 answer
  • A heavy piece of equipment has wheels on one side and legs on the other as shown in the diagram below.
    11·1 answer
  • Which inequality is represented by the graph below?
    15·1 answer
  • Help someone I’ll give brainlist
    6·2 answers
  • 30 points available will give brainliest plz helpp need soon<br>i need it quick
    14·1 answer
  • Please help me solve ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!