Divide total amount spent by total gallons bought:
47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

Let's solve the given equation ~








Hence, we get -6 and 1 as our roots ~
So, the correct choices are : B and D
The answer is b. y = -5x +11
A=Adam; b=Beth; c=Carly
Beth walked 2 times as far as Adam
Beth walked 0.5 miles farther than Carly
b=2a
b=c+0.5
3a=b+a
3a+c=10
a+2c≠10.5
Solution: D. a+2c=10.5