1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
12

A recipe calls for 1/4 cup of chicken broth and 2/6 cup of vegetable broth. what is the total amount of broth needed for the rec

ipe. what is the answer in simplest terms
Mathematics
1 answer:
Komok [63]3 years ago
7 0
7/12 because you gave to find a common denominator which is 12.
You might be interested in
Please I want help I want an answer
barxatty [35]

14) 23.24778564
15) 38.01327111
The last one, I also need help
8 0
4 years ago
If 7 L of a solvent costs $73 per liter, then the value of the 7 L of solvent is
Ksenya-84 [330]

Answer:

$511

Step-by-step explanation:

If each liter costs $73$, then 7 liters is 7 times 73, which is $511.

6 0
3 years ago
If Jay-Jay walks 8 miles in 2 hours on average, how far will he walk if he continues at the same pace for 3 hours?
Cerrena [4.2K]

Answer: it is 12 hours

Step-by-step explanation: hope it helps

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
On the first day of​ June, there were about 17.71 h of daylight in a city. Five months​ later, there were about 5.30 h of daylig
Andru [333]

Answer:

Percentage increases and decreases, are found by setting the problem up proportionally.

 

You are trying to find what percentage of 17.37 is 8.30 first.

 

so What %/100 = 8.30/17.37

 

Now define a variable:

 

Let x = What%  

 

x/100 = 8.30/17.37

17.37x = 830

x = 830/17.37

x ≈ 47.78

 

8.30 is approximately 47.78% of 17.37, so the percentage decrease is 100% - 47.78% = 52.22%

The percentage decrease is approximately 52.22%

7 0
3 years ago
21. Which is the correct answer
ValentinkaMS [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Jajajjajajjaajajajajajja

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve the following equation for y.
    13·2 answers
  • Rounded 121580 to the nearest thousand
    6·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Express 230 in scientific notation
    10·2 answers
  • How many 4 digit numbers can be created from the digits 7.3.1,8,3 and 4
    5·1 answer
  • If x = 3 and y = 2, evaluate x^2y
    15·1 answer
  • URGENT, PLEASE HELP!!!!
    6·1 answer
  • What are the coordinates of the vertex for y =|x+7|-2
    6·1 answer
  • What is 5.52×0.25 explain​
    14·1 answer
  • Determine if each ordered pair is a part of the solution set of the linear inequality. Select Yes or No.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!