Answer:
18/5 = 3.6 (note that 3/2 = 1.5 )
the actual division is 3.387
Step-by-step explanation:
Answer:
- D. It is a many-to-one function
Step-by-step explanation:
- One-t<em>o-one if every y value has exactly one x value mapped onto it</em>
- <em>Many-to-one if there are y values that have more than one x value mapped onto them.</em>
We have a function that is of degree 3, so it has 3 x-intercepts which means there are points (x₁, 0), (x₂, 0), (x₃, 0), so it is a many-to-one function
Correct option is D
Ok so pete lays 10 more than jim per hour
pete and jim laid same amount of tiles
j=jim's rate
p=pete's rate
6j=5p
but pete lays 10 tile per hour faster so
p=10+j
sub
6j=5(10+j)
6j=50+5j
minus 5j both sides
j=50
jim can lay at 50 tiles per hour
Answer: $4.50
Step-by-step explanation:
6+6+3.5= 15.5 paid with a 20 so 4 dollars and 50 cents change
Answer:
3 1/3 miles
Step-by-step explanation:
Find the unit rate. 2 1/2 is the numerator because distance is usually the numerator when it comes to unit rates. 3/4 is the denominator.