1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gizmo_the_mogwai [7]
3 years ago
13

At a basketball​ game, a team made 57 successful shots. They were a combination of​ 1- and​ 2-point shots. The team scored 99 po

ints in all. Write and solve a system of equations to find the number of each type of shot. 40 POINTS

Mathematics
1 answer:
Rufina [12.5K]3 years ago
8 0

Answer:

The number of 1-point shots is 15 and the the number of 2-point shots is 42

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of 1-point shots

y ----> the number of 2-point shots

we know that

x+y=57 ----> equation A

x+2y=99 ----> equation B

Solve the system by graphing

Remember that the solution of the system is the intersection point both graphs

using a graphing tool

The intersection point is (15,42)

see the attached figure

therefore

The number of 1-point shots is 15 and the the number of 2-point shots is 42

You might be interested in
I need help please;-;
erica [24]

Answer:

What is the equation of a line, in point-slope form, that passes through (−4, 1) and has a slope of (5,7) ? y−1=56(x+8) y+1=56(x−8)


Step-by-step explanation:


3 0
3 years ago
2. Which of the expressions below is equivalent to:
Alex

Answer:

i

Step-by-step explanation:  e

4 0
2 years ago
Find two numbers a and b whose sum a + b is 4 and whose difference a − b is 8 .
PtichkaEL [24]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

 a + b = 4

 a -  b = 8        add the two equations to solve the system of equations

a + a + b + (- b) = 4 + 8

 2a  + 0b = 12

      2a/2  = 12 /2

           a  =  6

    a + b = 4

    a - a + b = 4 -a

            b = 4 - 6

            b =  -2

8 0
3 years ago
Cereal a cost $4.20 14 Oz and cereal b cost $3.90 for a 12 oz box. which cereal is better to buy? Explain how you determined you
zubka84 [21]
4.20/14 is .29 cents per oz
3.90/12 is .32 cents per oz 
cereal a is better cause its cheaper per oz

5 0
3 years ago
Find the value or values of y in the quadratic equation y2+4y+4=7
liq [111]
Y^2 + 4y - 3 = 0
b^2 - 4 ac = 16 - (4 )(-3) (1) = 28

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 81/4 considered a rational number
    8·1 answer
  • The tests done to determine if someone is HIV positive are called Enzyme immunoassay or
    12·1 answer
  • To which subset of real numbers does the number 1/5 belong
    15·1 answer
  • What are the following expressions that are equivalent to 0.25.
    14·1 answer
  • Help I will give brainliest
    10·1 answer
  • When I am multiplied by myself, I
    6·2 answers
  • What is 10/11 times 11/12
    14·2 answers
  • 19 POINTS AND BRAINLIST
    7·1 answer
  • Find the slope of the graph of y=−45x−2.
    5·1 answer
  • An object is launched at 39.2 meters per second (m/s) from a 42.3-meter tall platform. The equation for the object's height s at
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!