Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
What question are you trying to ask?
Answer:
total payment = $563,760
Interest = $383,760
Principal part = $66
Step-by-step explanation:
(a) total payment:
n = 30 years = 360 months
monthly payment = $1,566
Total payment = $1,566 * 360 months = $563,760
(b) interest:
Total payment = $563,760
Principal = $180,000
Total payment = Principal + Interest
Interest = Total payment - Principal
Interest = $563,760 - $180,000 = $383,760
(c) part of first payment applied to the principal:
First payment = $1,566
Principal = $180,000
Interest rate = 10% yearly = 10% / 12 = 0.8333% = 0.008333 monthly
Monthly interest = Principal * Interest rate = $180,000 * 0.008333 = $1,500
Principal part = $1,566 - $1,500 = $66
Hope this helps!
PH can be calculated using the following equation
pH = -log [H₃O⁺]
for apple juice the hydronium /hydrogen ion concentration is 0.0003
pH = -log (0.0003)
pH = 3.5
correct answer is C
For ammonia
pH = -log (3.1 x 10⁻⁹)
pH = 8.5
answer should be 8.5
Answer:
lol Its 4
Step-by-step explanation:
Dont worry you got this