1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
3 years ago
11

3 y + 13 equals 2y + 2 equals 5 y - 5

Mathematics
1 answer:
Volgvan3 years ago
4 0
3y+13=2y+2
y+13=2   (subtracting 2y from both sides)
y=-11      (subtracting 13 from both sides)
You might be interested in
Find a equation for the slope 3/2 and Y intercept -1
Mashcka [7]

Answer:

\large\boxed{y=\dfrac{3}{2}x-1}

Step-by-step explanation:

The slope-intercept form of an equation of a line:

y=mx+b

<em>m</em><em> - slope</em>

<em>b</em> - <em>y-intercept</em>

We have

m=\dfrac{3}{2},\ b=-1

Substitute:

y=\dfrac{3}{2}x+(-1)=\dfrac{3}{2}x-1

5 0
3 years ago
Parent function of h(x)=|x+5|-2
gavmur [86]

Answer:

g(x)=|x|

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Angle relationships with parallel lines
bekas [8.4K]

Answer:

<h3>X=180 degree</h3>

<h3>X=180-103</h3>

<h3>X=77 degree </h3>

<h3>Hope it helps u</h3>

7 0
3 years ago
In the simplest radical form, what is the perimeter of a square with a diagonal of 12 cm?
Gnesinka [82]
Diagonal of a square is √2a
so,
√2 a = 12
a= 12/√2
and.. perimeter of a square is 4a
so,
peri = 4*12/√2
= 48/√2
=33.94cm
7 0
3 years ago
Ateacher uses 36 centimeters of tape to hang up 9 student projects. At that rate
Troyanec [42]

The teacher would need 40 centimeters of tape to hang 10 student projects.

Step-by-step explanation:

Given,

Tape used to hang projects = 36 centimeters

Number of projects hanged = 9

We will find unit rate;

9 projects = 36 centimeters

1 project = \frac{36}{9}\ centimeters

1 project = 4 centimeters

Therefore,

Tape needed to hang 10 projects = 4*10 = 40 centimeters

The teacher would need 40 centimeters of tape to hang 10 student projects.

Keywords: unit rate, multiplication

Learn more about unit rate at:

  • brainly.com/question/11203617
  • brainly.com/question/11253316

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1) Alexandra has $200 invested in the stock market. Her broker predicts that this investment will
    6·1 answer
  • What is the y-intercept of the function y=4-5x?
    7·1 answer
  • Can you help me with this?
    12·2 answers
  • The ages of Aman and Arun are in the ratio 5:7. Four years later the sum of their ages will be 56 years. What are their present
    15·1 answer
  • The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​
    6·1 answer
  • 10 POINTS Which equation has infinitely many solutions?
    8·2 answers
  • Help if you get it right I will give you Brainliest
    10·1 answer
  • Write a compound statement that results in a true conjunction.
    10·1 answer
  • Solve for n: 4(nP3) = 5(n-1P3)
    5·1 answer
  • 1. Bianca can walk 5/6 of a mile in 1/3 of an hour. What is her walking speed, in miles per hour?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!