1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
3 years ago
11

. Mortgage Affordability. Seth and Alexandra Moore of Elk Grove Village, Illinois, have an annual income of $110,000 and want to

buy a home. Currently, mortgage rates are 5 percent. The Moores want to take out a mortgage for 30 years. Real estate taxes are estimated to be $4,800 per year for homes similar to what they would like to buy, and homeowner's insurance would be about $1,500 per year. (a) Using a 28 percent front end ratio, what are the total monthly expenditures for which they would qualify
Business
1 answer:
Andreas93 [3]3 years ago
8 0

Answer:

Solution

Gross annual income = $110,000

Gloss monthly income = $110,000 / 12

Gross monthly income = $9,166.67(Rounded off to $9,167)

Real estate taxes annual =$4,800

Monthly real estate taxes = $4,800 / 12

Monthly real estate taxes =$400

Yearly homeowner insurance = $1,500

Monthly payment = $1,500 / 12

Monthly payment = $125

Front End Ratio = Total Housing Expense / Gross Income  

Monthly  Housing Expense = 0.28 × Gross Income  

Monthly  Housing Expense = 0.28 × 9,166.67

Monthly  Housing Expense = 2,566.67

Yearly housing expenses = 12 × 2566.67

Yearly housing expenses = 30,800.4

Hence, the total yearly and monthly housing expenses are $2567 (Rounded off) and $30800 (Rounded off) respectively.

You might be interested in
3. Analyze. Explain how scarcity is related
frosja888 [35]

Scarcity is the condition wherein the mean to and end (that is resources required to achieve set goals) are limited in relation to the goals that need to be achieved.

Because of the above, one has to carefully make their choice while allocating the resources accordingly.

<h3>What is opportunity Cost?</h3>

When a choice is made between two competing alternatives, it means that one alternative has to be foregone. The alternative foregone is called the Opportunity Cost.

<h3>What is a rationing device?</h3>

A rationing device is a system that determines who receives what of limited commodities and resources.

Price is one of the most regularly employed rationing techniques in a capitalistic (market-based) economic system.

Those who are willing and able to pay the price for a certain commodity (or resource) can obtain it.

Learn more about Scarcity:
brainly.com/question/4747543
#SPJ1

8 0
1 year ago
john Hayes and Lynn Magosian, auditors for a public accounting firm, went to lunch at the Bay View Restaurant in San Francisco.
zloy xaker [14]

Answer:

John is correct but Lynn isn't

Explanation:

John is correct because he left his coat with the coatroom attendant under the premise that it would be properly looked after and returned to him when he was done having lunch at the restaurant. However, Lynn just left her coat lying around under no ones care or supervision, there wasn't a predetermined agreement that anyone would be responsible for watching it on her behalf, therefore I don't think she is has the right to sue.

3 0
3 years ago
Assume that you will be opening a savings account today by depositing $100,000. The savings account pays 5 percent compound annu
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

5000

Explanation:

100,000x5%= 5000

5000x4 years= 20,000x5%= 1000

5000x5=25,000x5%= 1250

1250+ 1000= 2250

R= 1750

5000-2250-1000= 1750

I might be wrong

7 0
2 years ago
MC Qu. 128 Leeks Company's product has... Leeks Company's product has a contribution margin per unit of $13.57 and a contributio
Ray Of Light [21]

Answer:

The price of the product is $59

Explanation:

Contribution margin is the net of the selling price and variable cost per unit. Contribution margin ratio is the ratio of contribution per unit to selling price per unit. As given below

Contribution margin ratio = Contribution margin per unit / Selling price per unit

23% = $13.57 / Selling price per unit

Selling price per unit = $13.57 / 23% = $59

3 0
3 years ago
A study of over 12,000 employees found that ________ had engaged in such workplace misbehaviors as goldbricking, sick time abuse
Nezavi [6.7K]

Answer:

90%

Explanation:

According to the study of over 12,000 employees, it is found that 90% has engaged in the workplace with respect to the misbehaviors in terms of goldbricking, sick time abuses, or fraud at lease one time

here goldbricking means working less as your capability as they are more focused to do a personal task

So the correct answer is 90%

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Autumn, a manager for Shine Cosmetics, has just been given a report showing sales in her region are lower than anticipated for t
    13·1 answer
  • Why private limited companies in malaysia does not get listed in the stock exchange?​
    14·1 answer
  • Bennett Corporation has the following data as of December​ 31, 2018​:
    8·1 answer
  • Income Statements under Absorption Costing and Variable Costing Gallatin County Motors Inc. assembles and sells snowmobile engin
    6·1 answer
  • Becoming more efficient and minimizing start-up costs are ways to
    10·1 answer
  • The account, Stock Investments, is:________.
    5·1 answer
  • On January 1 2016, Paulus Company purchased 75% of Sweet Corporation for $500,000. Sweet’ stockholders’ equity on that date was
    14·1 answer
  • To fund your dream vacation, you plan to save $1,475 per year for the next 15 years starting one year from now. If you can earn
    6·1 answer
  • A bond has a yield to maturity (YTM) of 9.00%. If the YTM decreases to 8.90%, then the price of the bond will_____.
    8·1 answer
  • Which of the following is a characteristic of a certificate of deposit?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!