Answer:
the awnser is 607,334 because when you multiply by 3 its the same like multipliying on
Step-by-step explanation:
Answer:
G = 14 - 1.75(t)
Where G is the number of gallons of gas remaining;
14 represents the amount of gas in gallons in the full gas tank of the vehicle
t is the number of hours
Step-by-step explanation:
Here, we want to write an equation.
We are told that the car uses 1.75 gallons of gas every hour and after 4 hours 7 gallons were left
In the 4 hours, the amount of fuel used will be 1.75 * 4 = 7 gallons
So therefore since we have 7 gallons left, the amount of gallons in the full tank of the vehicle will be 7 + 7 = 14 gallons
Hence, the equation we want to write will be;
G = 14 - 1.75(t)
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
(0,0) means that he didn't buy any apples so it doesn't cost anything
Step-by-step explanation:
Answer:
Range: {-1, 0, 1}
General Formulas and Concepts:
<u>Math</u>
<u>Algebra I</u>
- Range is the set of y-values that are outputted by function f(x)
- {Set Builder Notation}
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Define</u>
[Relation] {(-4, 1), (-2, 0), (8, -1)}
<u>Step 2: Identify</u>
According to the relation, our y-values are 1, 0, and -1. These values would encompass our range.