1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erik [133]
4 years ago
6

SOLVE FOR x4x - 6 = 2x - 2A. -1B. 2C. 4D. 0​

Mathematics
2 answers:
WARRIOR [948]4 years ago
8 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

4x-2x

-2+6

2x=8

x=2

ikadub [295]4 years ago
8 0

Answer:

B, if you arent sure you could always plug the answer choices in for X

Step-by-step explanation:

2x-4x= -2

-2+6 =4

4(2)

8-6 =2

2(2) = 4 - 2= 2

You might be interested in
Adding/subtracting polynomials <br>​
Nuetrik [128]

Answer:

g(x) - h(x) =  { - x}^{4}  - 11x

Step-by-step explanation:

g(x) =  {6x}^{2}  - 4x +  {3x}^{4}

h(x) =  {6x}^{2}  + 4 {x}^{4}  + 7x

g(x) - h(x)

({6x}^{2}  - 4x +  {3x}^{4})  - ( {6x}^{2}  + 4 {x}^{4}  + 7x)

{6x}^{2}  - 4x +  {3x}^{4}   - {6x}^{2}   -  4 {x}^{4}   -  7x

( {3x}^{4}  -  {4x}^{4}) +  ( {6x}^{2}  - 6x {}^{2} ) + ( - 4x - 7x)

{ - x}^{4}  - 11x

6 0
3 years ago
Am I correct on #13? ONLY REAL ANSWRS OR YOULL GET REPORTED
drek231 [11]

Answer:

Yeah

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
What is 2-2??<br>I will give brainliest​
Gennadij [26K]

Answer:

o

Step-by-step explanation:

0

0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jonas builds a snow fort. He tells his friends it is 0.8 meters tall inside, but he rounded the height to the nearest tenth. Whi
Lelu [443]

Answer:

0.77

Step-by-step explanation:

If you had to round to the nearest tenth, 0.89 would round to 0.9. 0.74 would round down to 0.7. 0.85 would also round up to 0.9, which leaves the last answer, 9.77 to be rounded to 0.8. Hope this helps

5 0
3 years ago
What percent of 23 is 51 ?
krek1111 [17]

Answer:

I think its 45.1

Step-by-step explanation:

You can go online to the percent calculator and look.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Gillian bought some bund and cakes for $15.25. A bun and a cake cost $2 altogether and each cake cost $1.25. She bought one more
    7·1 answer
  • Please help I don't need any explanation just the answer
    7·1 answer
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • Top five best-selling movies are finding dory, shrek 2, lion king, toy story 3, and frozen. Create a list of the possibilities f
    6·1 answer
  • Is 3/12 less than 2/3
    6·2 answers
  • For a craft project, two equilateral triangles are taped together to create a quadrilateral.
    7·2 answers
  • 3 7 of the total computer files were infected by a virus. A engineer later managed to restore 2 15 of the infected files. What f
    7·1 answer
  • Zack’s Italian Pizza Bar baked 2,000 pizzas in the first year that they were open. In the second year, they baked 3,000 pizzas a
    10·1 answer
  • Please help I can’t fail this
    13·2 answers
  • PLS HELP DUE TODAY
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!