1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SSSSS [86.1K]
3 years ago
8

Before a new video game is released, it is tested by a number of volunteer gamers. During testing, the experimental probability

of completing a new game with a perfect score was found to be StartFraction 1 over 500 EndFraction. If 1,000,000 people buy and play the game when it is released, how many players will complete the game with a perfect score?
Mathematics
2 answers:
velikii [3]3 years ago
6 0

Answer:

2000 people

Step-by-step explanation:

sesenic [268]3 years ago
3 0

Answer:

2000 players will complete the game with a perfect score.

Step-by-step explanation:

The testing phase tells us that \frac{1}{500} is the probability that a person will finish with a perfect score.

This means 1 out of 500 people will be able to finish with perfect score.

Now,

the game is given to 1,000,000 (1 million) people and how much do we expect to finish with perfect score?? Simple! It would be  \frac{1}{500}the of 1 million!

We do the calculation shown below:

\frac{1}{500}*1,000,000=2000

So, 2000 players will complete the game with a perfect score.

You might be interested in
What is a Subset(It should be in the simplest form)
NISA [10]

Answer:

1 : a set each of whose elements is an element of an inclusive set. 2 : division, portion a subset of our community.

Step-by-step explanation:

In mathematics, set A is a subset of a set B if all elements of A are also elements of B; B is then a superset of A. It is possible for A and B to be equal; if they are unequal, then A is a proper subset of B. The relationship of one set being a subset of another is called inclusion

hope this helps

8 0
2 years ago
How many different primes are in the prime factorization of 65529009
Tems11 [23]

Answer:

6 different primes.

3, 7, 13, 29, 31 , 89.

Step-by-step explanation:

Try dividing by primes starting with 3:

3 ) 65529009

3 )  21843003

7)  7281001

13)  1040143

29)  80011

31 (  2759

             89.   89 is a prime number.

7 0
3 years ago
The value of 25+144 is 13. O True O False​
Vladimir79 [104]
<h2>true</h2>

I did it on my calculater and the answer came as 13

hope that helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A polygon is shown on the graph:
iren [92.7K]

so translation means that the points are moving on the graph

so the shape is moving down three then left two

it doesn’t change the shape in any way it just moves the shape

so all the sides and angles are the same

so the polygon is completely congruent with the premise and image since the shape didn’t change

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
hannah and mallory are selling boxes of cookies for a school fundraiser. each box costs the same amount. hannah sells 14 boxes.
aleksley [76]

The cost per box of cookies is $3.75

The total amount Hannah raised from the sales of cookies is $52.50

The total amount Mallory raised from the sales of cookies and donations is $88.50

In order to determine the cost per box of cookies, take the following steps:

The first step is to determine the total sum of the boxes sold by Hannah and Mallory

Sum of the boxes sold = 14 + 22 = 36 boxes

36 boxes were sold by Hannah and Mallory

The second step is to determine the total cost of the 36 boxes sold.

Total cost of 36 boxes = total amount raised - donation

$141 - $6 = $135

The third step is to determine the total cost of each box

cost of one box = total cost of 36 boxes / total number of boxes

135 / 36 = $3.75

The total amount Hannah raised = cost per box x number of boxes she sold

14 x $3.75 = $52.50

The total amount Mallory raised = amount raised from the sale of cookies + donation

amount raised from sales = cost per box x number of boxes she sold

22 x $3.75 = $82.50

Total amount = $82.50 + $6 = $88.50

A similar question was answered here: brainly.com/question/10915476?referrer=searchResults

8 0
3 years ago
Other questions:
  • a skate shop rents roller skates as shown in the table below which graph and function model this situation,where c is the cost,i
    15·2 answers
  • 40 points! Brainliest for most helpful answer!
    15·2 answers
  • −7 + 3(r − 3) = 2(r − 1) please show work
    14·1 answer
  • Which equation could be used to find the length of the hypotenuse?
    9·2 answers
  • If Michael drove 135 miles on 6 gallons of gas, how far can he drive on 15 gallons of gas?
    9·1 answer
  • Translate the equation into a verbal sentence.<br> 4x=8x-y
    11·1 answer
  • I need help please :( <br> Don’t answer if you don’t know please.
    13·2 answers
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • An account earns simple interest. Find the annual interest rate.
    7·1 answer
  • Divide.<br><br> 7 9/6 divided by 2 3/4
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!