1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
forsale [732]
3 years ago
6

Write an equation of the line that passes through a pair of points:

Mathematics
2 answers:
sergey [27]3 years ago
4 0

Answer: C

Step-by-step explanation:

s344n2d4d5 [400]3 years ago
4 0
The answer would be C
Hope this helps ;:)
You might be interested in
Find the possible values of s in the inequality 12s-20 <3s-25
GaryK [48]

12s - 20 < 3s - 25 |+20

12s < 3s - 5 |-3s

9s < -5 |:9

s < -5/9

Answer: Any number from the set (-∞, -5/9).

7 0
2 years ago
Barb is building a shed 30 feet away from her house. On a map of her backyard, she drew the shed 14 inches away. Complete the sc
saul85 [17]
I think B 2.9 feet hope that helped
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the equation 4c^2+7c-5=0 using the quadratic formula.
solmaris [256]

c = \frac{-7+\sqrt{129} }{8}  ,\frac{-77-\sqrt{129} }{8}

5 0
3 years ago
5y + 3 &gt; −7y + 13 Multi-step linear inequalities
Artemon [7]

Answer:

y > \frac{5}{6}

Step-by-step explanation:

Given

5y + 3 > - 7y + 13 ( add 7y to both sides )

12y + 3 > 13 ( subtract 3 from both sides )

12y > 10 ( divide both sides by 12 )

y > \frac{10}{12} , that is

y > \frac{5}{6}

3 0
3 years ago
A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. What is the unit rate?
Ahat [919]

Answer:

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

Step-by-step explanation:

we know that

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is equal to one

In this problem to find the unit rate, divide the total cost of cereal by the total weight of cereal

so

\frac{2.10}{14}\frac{\$}{ounces} =0.15\frac{\$}{ounce}

therefore

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each lap around a park is 1 1⁄5 miles. Kellyn plans to jog at least 7 1⁄2 miles at the park without doing partial laps. How many
    10·2 answers
  • The sum of two numbers is negative thirty. One number is five times the other
    13·2 answers
  • Which equation represents the line that passes through the points (-1,-2) and (3,10)?a.y = 3x + 1b.y = 3x - 1c.y = 4x + 2d.y = 4
    9·1 answer
  • Solve please <br> Cos 64 degrees =y/8
    10·2 answers
  • Help! With Fraction Problems??? Hailey is knitting a scarf. Each half hour, she adds 3/7 inch to the scarf's length. How much le
    9·1 answer
  • 15/16 - 7/32 Also find the sum or difference <br> A.13/32 <br> B.23/32<br> C 3/4
    12·1 answer
  • Your answer
    11·1 answer
  • Check your solution. (Some equations have no solution
    7·1 answer
  • PLEASE help test due !!!! <br> Use the two-way frequency table to answer questions #14-19
    10·1 answer
  • Allen is horrible at managing his money. For example, he
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!