1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
3 years ago
14

If there are 30 flower bouquets, 4/5 of the bouquets are daises, the rest are tulips. How many bouquets are tulips?

Mathematics
2 answers:
Paul [167]3 years ago
7 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Total=30

bouquet of daises=4/5 of 30=24

so, we have the number of bouquets of tulips=30-24

=6

erastova [34]3 years ago
4 0

Answer:

6 bouquets of tulips

Step-by-step explanation:

<h2><u>first find out the number of daisies.. </u></h2>

this is 4/5 * 30

= 24

there are 24 daises...

now to find the number of tulips are:

30 - 24 = 6

there a<u> 6 bouquets of tulips. </u>

You might be interested in
For how many games is the total cost of bowling equal for the two bowling establishments? Family bowling, game $4, shoes $1. Kni
ladessa [460]

$2^4785733858979-|&duts7stpzo64suprxxruxpu5dp7d058d805d0y7f

8 0
3 years ago
The line plot shows the weights of ten eggs laid by one hen. What is the total weight in ounces of the four heaviest eggs?
Likurg_2 [28]
The four heaviest eggs are 2 ounces, 2 ounces, 2 1/4 ounce is, and 2 1/2 ounces. Add these together to total 8 3/4 ounces.

The four heaviest eggs have a sum of 8 3/4 ounces.
8 0
3 years ago
Someone help me please
Kryger [21]

Answer:

точка шлифования

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcia sells bracelets. She sells each one for $1.50. This year she spent $32.76 on supplies. At the end of the year, she made $
Marianna [84]

Answer:

$1.5b - $32.76 = $292.74

Step-by-step explanation:

Profit = total revenue - total cost

total revenue = price per unit x total unit of bracelet sold

total revenue = $1.50  x b = $1.50b

b = total units of bracelets sold

total cost = $32.76

$1.5b - $32.76 = $292.74

3 0
3 years ago
Please help me out ​
Tema [17]

Answer:

UwU thank you

please remember to smile, because when you do the whole world gets brighter

-Todo <3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • If Mitchell ate 45 hotdogs in 3 minutes at the annual hot dog eating contest. What is Mitchell’s unit rate?
    8·2 answers
  • A line segment with which of these pairs of endpoints has a length of 13 units
    12·2 answers
  • Ellishas two dozen white baseballs and four dozen yellow baseballs he needs to divide him into cart and that holds six each how
    13·2 answers
  • Can someone please help me!!
    6·1 answer
  • Identify the point from the equation y + 5 = 3 (x - 2)
    9·1 answer
  • Can you construct a triangle that has side lengths 8 m 10 m and 19 m
    7·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP!! Explanations on how to set it up would be great!
    14·2 answers
  • Which object has the greatest inertia?
    7·1 answer
  • What is 93% out of 100 in a equivalent fraction 
    8·2 answers
  • Find the area of the kite. ) 210m ^ 2 ) 140m ^ 2; 420m ^ 2; 224m ^ 2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!