1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Triss [41]
3 years ago
5

Sam can wash 8 cars is in 1 hour. Shelley can wash 6 cars in 1 hour. How much time does it take them to wash 70 cars if they wor

k together?
Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
6 0

the answer for this question is twelve

You might be interested in
What is the area of a prism
Yanka [14]

Answer:

A. =ph+2B  since i answerd yours can you answer my new one

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Sarah Sandoval is a coffee farmer trying to decide how many tons of coffee to produce. She can sell each ton of coffee for $2,40
Alexandra [31]

Answer:

Sarah should produce four tons of coffee and total cost for four ton is $6,000.

Step-by-step explanation:

According to the scenario, calculation of the given data are as follows,

Selling price per ton = $2,400

Cost of production is increasing by $600 for each ton.

So, Cost of production first ton = $600

Cost of production for second ton = $600 + $600 = $1,200

Similarly, Cost of production for third ton = $1,200 + $600 = 1,800

Cost of production of fourth ton = $1,800 + $600 = $2,400

Here, Sarah can produce coffee till selling price = cost of production.

As, cost of production of four ton = selling price, then Sarah can produce only four tons of coffee.

Total cost for four ton coffee = $600 + $1,200 + $1,800 + $2,400

= $6,000

8 0
2 years ago
An anthropologist studies a woman's femur that was uncovered in Madagascar. To estimate the woman's height, he uses the equation
Lelu [443]

Answer:

The inequality f>40 represents the length of the femur for which the woman had a height greater than 160cm.

Step-by-step explanation:

The given equation is

h=60+2.5f

Where, h is woman's height in centimeters and f is length of the femur in centimeters.

If woman's height is greater than 160cm, then

h>160

60+2.5f>160

Substract 60 from both sides.

2.5f>100

Divide both sides by 2.5.

f>40

Therefore the inequality  f>40 represents the lengths of the femur for which the woman had a height greater than 160cm.

5 0
3 years ago
Willie and Emily each purchase one raffle ticket. If a total of seven raffle tickets are sold, what is the probability that Will
Nimfa-mama [501]

1/42

First, find the probability of Willie winning the grand prize. He has 1 ticket out of the 7 total tickets, so the probability is 1/7.

Now, find the probability of Emily winning the second prize. After the grand prize winner has been announced, there are only 6 tickets left. Emily has 1, so the probability is 1/6.

Finally, multiply the two probabilities together to find the probability that they will both happen together. To multiply fractions, multiply the numerators together and multiply the denominators together. This leaves us with (1 * 1) / (7 * 6), which is easy to simplify to 1/42, which is the final probability.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seven-eighths minus five-twelfths
Elenna [48]
The answer to your question is A, 11/24





5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Megans room was remodeled. The new area of the room is 175% of the previous area. Only the length of the room changed.
    14·1 answer
  • Rosie read 8 chapters in her book in four hours. If each chapter is 149 pages long, how many pages did Rosie read in four hours?
    10·2 answers
  • Help please<br><br><br> asap!!!!
    6·2 answers
  • A palm tree casts a 24 foot shadow. The end of the shadow is 44 feet from the top of the tree. How tall is the tree? Pls help
    12·1 answer
  • What does it equal 5/12 + 1\4
    8·2 answers
  • Jason has 9 Orange balloons he gave Mike 8 of the balloons how many Orange balloons does he now have ?
    14·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • PLZ I WILL GIVE BRAINLEST
    15·2 answers
  • The measure of an angle is 16º. What is the measure of its complementary angle?​
    15·1 answer
  • Write the equation for a line that is perpendicular to the line y = −1 and passing
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!