1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
3 years ago
10

Helppppp pleaseeeeee

Mathematics
2 answers:
kondor19780726 [428]3 years ago
5 0
Within <span>f(x), replace x with g(x) to get f(g(x)).

</span>
<span>f(g(x)) = 9g(x) - 2 = 9(-x + 3) - 2 = -9x + 27 - 2

So, simplify and you get, 
</span><span>f(g(x)) = -9x + 25
</span>
The answer is the third one.

dangina [55]3 years ago
4 0
I think he 2nd one because u add unlike together and get 5 and you put - in front of the 9
You might be interested in
What is the least common denominator (LCD) of 1/2 and 3/5 ?
zavuch27 [327]
10 is the least common denominator
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the probability of rolling an even number on a standard six sided number cube 25 times?
PIT_PIT [208]
The answer is 75/150
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the correct answer
maksim [4K]

Answer:

i actually dont know about any of this im just trying to make this answer 20 characters long

8 0
4 years ago
Intercontinental, Inc., uses a perpetual inventory system. Consider the following information about its inventory: July 1, purch
salantis [7]

Answer:

Using weighted average, the cost of goods sold for the sale of 23 units on July 31 is $2,504.70, and the inventory balance at July 31 is $ 1,306.90.

Step-by-step explanation:

Since Intercontinental, Inc., uses a perpetual inventory system, and on July 1, purchased 10 units for $ 910 or $ 91 per unit; on July 3, purchased 15 units for $ 1,590 or $ 106 per unit; on July 14, it sold 20 units; on July 17, purchased 20 units for $ 2,300 or $ 115 per unit; on July 28, purchased 10 units for $ 1,190 or $ 119 per unit; and on July 31, sold 23 units, to determine the average costs and the inventory balance as of July 31, the following calculations must be performed:

(910 +1590 + 2300 + 1190) / (10 + 15 + 20 + 10) = X

5990/55 = X

108.90 = X

108.90 x 23 = 2504.7

(55 x 108.9) - (43 x 108.9) = X

5990 - 4683.10 = X

1306.90 = X

Using weighted average, the cost of goods sold for the sale of 23 units on July 31 is $ 2504.70, and the inventory balance at July 31 is $ 1,306.90.

8 1
3 years ago
Read 2 more answers
Is This True Or False? If two lines intersect,they intersect in an infinite number of points
stepladder [879]
It’s FALSE if the two lines intersect they intersect at that point only and it’s one solution
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jason watched a caterpillar move 10 feet in 2 minutes. Jason says that the caterpillars unit rate is 0.2 feet per minute. Is Jas
    9·1 answer
  • You want to buy an item that costs $100. Which of these is the most cost-effective choice for buying the item?
    12·2 answers
  • How many more children are under the age of 5 than between the ages of 10 and 14?show your work.
    10·1 answer
  • Round to the nearest whole number: 25.41<br> A. 26<br> B. 25.4<br> C. 25.5<br> D. 25
    12·2 answers
  • The graph contains the points (-3,-2) and (3,0)<br><br> Help please!!
    10·1 answer
  • Which number sentence is true?<br> 8 – 4= 11 – 8<br> 13 – 6 = 6-1<br> 6 – 5 = 7 – 6<br> Done
    9·2 answers
  • Pleaseeeeeeeeeeeeee helppppppppppp
    7·1 answer
  • Umm... I need someone to talk too! Please if anyone is willing to talk to me, it's really important! Thanks!
    8·1 answer
  • How many thousands are in 24,692? _____ thouands​
    11·1 answer
  • Drag the number to each box to match the expression on the left to its estimate
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!