The relationship shown for the flour and the cost is that of a direct variation because the graph is a straight line, noting that the increase of one variable causes also the increase to the value of the other. The point (1, 0.75) means that every pound of flour costs 0.75 dollar. From the graph given, the bakery will have to pay approximately $30 for 40 pounds of flour.
Answer:
the answer is Solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.
Point Form:
(−17/2, -7)
Equation Form:x=-17/2 y=-7
Answer:
80%
Step-by-step explanation:
So you basically, just make it a ratio. Since a percentage is out of 100, just make the 5 into 100. To get 5 to 100, you times 20. Then you do the same thing to the 4 which you get 80.
<u>Given </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>
- Mrs. Smith left a 15% tip for a dinner that cost $62.40.
<u>To </u><u>find</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>
- About how much tip did Mrs. Smith leave?
<u>Solution</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>
The tip is 15% of $62.40 .
<u>•</u><u> </u><u>Calculating</u><u> </u><u>1</u><u>5</u><u>%</u><u> </u><u>of </u><u>$</u><u>6</u><u>2</u><u>.</u><u>4</u><u>0</u><u> </u>
- $ 62.40 * 15%
- $ 62.40 * 15/100
- $ 9.36
Answer: I just need points sorry hope you do good