1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
9

Alvin's age is two times Elga's age. The sum of their ages is 63. What is Elga's age?

Mathematics
1 answer:
lawyer [7]3 years ago
8 0

Answer: Alvin = 42 yrs , Elga = 21 yrs

Step-by-step explanation:

Let Elga's age be x , and Alvin's age be y ,since Alvin is two times Elga's age , then

Alvin's age = 2x , that is

y = 2x ............... equation 1

The sum of their ages is 63 implies

x + y = 63 .............. equation 2

Solving the resulting linear equations by substitution method.

Substitute equation 1 into equation 2 , we have

x + 2x = 63

3x = 63

x = 63/3

x = 21

Therefore : Elga is 21 years old , then Alvin will be 21 x 2, which will be 42

You might be interested in
Need help with this question please.
Allisa [31]

Answer:

The answer is, The fastest speed is 3/4 mile in 1/8 hour

Step-by-step explanation:

the answer i have = 6miles per hour and the rest of the answers are lower than that.

8 0
2 years ago
[x] +3&gt;5<br> solve for x
Orlov [11]

Answer:

x>2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table below shows the number of shoppers at Jacob's store over a period of five months:
Olin [163]

We are given table

Month :         1     2        3         4         5

Shoppers:   50  250   1250   6250  3250

so, we have

first term =50

a_1=50

Second term =250

a_2=250

Third term =1250

a_3=1250

a_4=6250

a_5=31250

now, we can find ratios

\frac{a_2}{a_1} =\frac{a_3}{a_2}=\frac{a_4}{a_3}=\frac{a_5}{a_4}=5

we can see that all ratios are same and 5

so, this is exponential

so, option-D..........Answer



3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME!!
dedylja [7]
16 seconds is the answer
3 0
3 years ago
If 0.5 lb of Starbucks Coffee costs $6.48, what is the unit price for Starbucks Coffee? Hint: this involves decimal division.
Sedaia [141]
12.96 dollars man, you got this
7 0
3 years ago
Other questions:
  • 3+10+4-6<br> I am stuck help on this algebra expression
    12·1 answer
  • What is the area of this parallelogram?
    9·1 answer
  • Which statement is true? I know it’s not the first one.
    9·1 answer
  • How can i find the area of square and a rectangle
    5·2 answers
  • PLEASE HELP PLEASE!!
    5·1 answer
  • What is the value of x?
    5·2 answers
  • Combine like terms to write an equivalent expression for 4y to the power of 2 + 6x - 2y to the power of 2 + 12x
    8·1 answer
  • I'm running low on points can you please help me :) I will give brainiest promise
    12·2 answers
  • What is the domain of the function represented by the graph?
    5·2 answers
  • The product of a number and -3 increased by 4 is 12
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!