1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lianna [129]
3 years ago
15

An element with mass 310 grams decays by 8.9% per minute. How much of

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
7 0

Answer:

52.7 g

Step-by-step explanation:

We are given;

  • Initial mass of the element is 310 g
  • Rate of decay 8.9% per minute
  • Time for the decay 19 minutes

We are required to determine the amount of the element that will remain after 19 minutes.

We can use the formula;

New mass = Original mass × (1-r)^n

Where n is the time taken and r is the rate of decay.

Therefore;

Remaining mass = 310 g × (1-0.089)^19

                            = 52.748 g

                            = 52.7 g (to the nearest 10th)

Thus, the mass that will remain after 9 minutes will be 52.7 g

You might be interested in
So i need to pick classes for my freshman year next year and i d k if i should take pre algebra or just do algebra. My math grad
ahrayia [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

My recommendation is try to find a finals for both pre-algebra or algebra after learning some of the material ahead of time and after taking them, find which one is more comfortable for you

Good luck!

8 0
3 years ago
Melissa made $252 for 18 hours of work.
Murljashka [212]
She will make $182 for 13 hours of work
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Justin sells 78.5 ounces of lemonade for a total of $15.70.
Paha777 [63]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

This is a pretty simple question to answer, the one step that needs to be done is divide 78.5 by 15.7. You should come up with 5.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the bake sale the students earned $48.81. If there were 3 students how much did each student earn
Contact [7]

Answer:

Each student earned $16.27.

Step-by-step explanation:

48.81 / 3 = 16.27

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangular prism is shown below. What is the volume of the prism in cubic centimeters? Group of answer choices
Trava [24]
Hs hav jags am. Anaya a
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What two 1-digit factors can u multiply to get 50
    8·1 answer
  • There are three local factories that produce radios. Each radio produced at factory A is defective withprobability .02, each one
    15·1 answer
  • Find the discriminant and determine the nature of the roots to the quadratic equation
    10·1 answer
  • Explain how you know the values of the digits in number 58
    10·1 answer
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • The length of a rectangle is 24 units. Can the perimeter x of the rectangle be 60 units when its width y is 11 units? (1 point)
    7·1 answer
  • (9,-4); slope =2/3 write the equation of the line
    9·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (10, 8) and (5, 4).
    13·1 answer
  • Which is greater? X + -6 or X + -2<br>​
    12·2 answers
  • Find the distance from A to C across the gorge illustrated in the figure
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!