1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
4 years ago
15

Solve the system of equations. −4x+3y=−2 y=x−1 x- y- ​

Mathematics
2 answers:
Kobotan [32]4 years ago
6 0

Answer: x=  -1

               y= -2

Step-by-step explanation:

-4x+3y= -2

y=x-1

-------------------

-4x+3(x-1)= -2

-4x+3x-3= -2

-x=1

x= -1

y=-1-1

y=-2

poizon [28]4 years ago
5 0
1. 4x-3y-2=0.

2. x=1

3.
You might be interested in
Question 11
Leno4ka [110]

E
If the pre-image is dilated, the image must be congruent to the pre-image.
4 0
3 years ago
Please help!! i will help you back!!
NeX [460]

Answer:

c = 50

Step-by-step explanation:

Using the Pythagorean Theorem:

Plug in the values of a = 14, and b = 48

a^{2} +b^{2} =c^{2}\\14^{2} +48^{2} =c^{2}  \\c^{2} = 2500\\c = \sqrt{2500} \\c = 50

7 0
3 years ago
What type of conic section is given by the equation 4x^2+9y^2=36? What are its domain and range?
Damm [24]
4x^2+9y^2=36\\
\\
\frac{4x^2}{36}+\frac{9y^2}{36}=\frac{36}{36}\\
\\
\boxed{\frac{x^2}{9}+\frac{y^2}{4}=1}

This is a equation of a ellipse (0,0) centered

Domais: {x∈R/-3≤x≤3}
Range:{y∈R/-2≤y≤2}
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the width of a rectangle is 2 units less than the length. the area of the rectangle is 63 units.what is the length, in units, of
Mice21 [21]

Answer: 9

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
+ → Co
saveliy_v [14]

Answer: 43% increase

Step-by-step explanation:

You are welcome :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which angle is the included angle for DE and FE ?<br> D<br> E<br> F
    6·2 answers
  • Select the correct answer.
    15·1 answer
  • What is the expanded form of 3x(x+3)^2?
    14·1 answer
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • 25 Uma conta de gás, no valor de R$ 48,00, com
    12·1 answer
  • HELP!! The aquarium has 6 fewer yellow fish than green fish. 40 percent of the fish are yellow. How many green fish are in the a
    5·2 answers
  • Solve 2x + 6 &lt; 10 or 2x + 8 &gt; 20.
    6·2 answers
  • Graph the inequality. 3x+4y&gt;20
    6·1 answer
  • 3 • 1/5 = x please help I am having a brain fart and I am running out of time!
    14·2 answers
  • What time is it in Hawaii if its 8:53pm in california?? PLS HELPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!