Answer:
Step-by-step explanation:
Each of the triangles is similar, so we have ...
3/5 = (3+x)/20
x = 20(3/5) -3
x = 9
__
4/5 = (4+y)/20
y = 20(4/5) -4
y = 12
__
3/5 = (3 + x + u)/60
u = 60(3/5) -3 -9
u = 24
__
4/5 = (4 +y +v)/60
v = 60(4/5) -4 -12
v = 32
Answer:
3x+4
Step-by-step explanation:
5.28 / 12 = 0.44 per oz
7.96 / 18 = 0.4422 rounds to 0.44 per oz
technically, by rounding to the nearest cent, they are the same cost.
Answer:
14 1/30
Step-by-step explanation:
convert the fractions so that the LCF is the denominator
1/5---->6/30
5/6----->25/30
5 6/30+8 25/30
13 31/30
14 1/30
Step-by-step explanation:
hope this will help you......