Answer:
$13.14
Step-by-step explanation:
60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours
x = 90 mi to drive to work
25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons
y = 3.6 gallons to get to work
$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons
z = $13.14
Answer: 8 Hours to finish her homework.
Step-by-step explanation: We know each page, or 1 page takes 1 hour to finish. We want to know how many hours it would take to take finish 8 pages of homework. To find this, simply multiply 1 by 8. (1 hour per page, or 1 hour for each of the 8 pages.)
1 x 8 = 8.
So it will take Meredith 8 hours to finish her homework.
First, you should solve both equations for the same variable. Since the first one is already solved for y, solve the second equation for y as well.
6y = 2x + 6 Divide both sides by 6
y =

x + 1
You can see that both lines have a slope of

.
Lines that have the same slope are
parallel lines.
Answer:
c 15 square units
Step-by-step explanation:
it is very easy
<u><em>function </em></u>: p(x) = 65 + 25(x)
for 3 sells
for 10 sells
So,
140 ≤ p(x) ≤ 315