Let us assume the number of vegetarian wraps made = x
Let us assume the number of chicken wraps made = y
Then
x + y = 70
x = 70 - y
And
x + 1.80y = 98.80
Putting the value of x from the first equation in the second equation, we get
x + 1.80y = 98.80
70 - y + 1.80y = 98.80
0.80y = 28.80
y = 36
Putting the value of y in the first equation, we get
x + y = 70
x + 36 = 70
x = 34
From the above deduction, we can conclude that the number of vegetarian warps sold was 34. I hope the answer has come to your desired help.
Answer:
Slope m=4
Step-by-step explanation:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
We have A(0,-2)->x1=0, y1=-2
B(2,6)->x2=2, y2=6
Answer:
50
Step-by-step explanation:
let x represent the total number of students.
8 / x = 16/ 100
16x = 800
x = 50
50 total students
Answer:
A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce? (1 pound = 16 ounces) a. $0.06.
Step-by-step explanation:
Answer:
You answered it correctly :)
Step-by-step explanation: