1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naily [24]
3 years ago
7

NEED HELP ASAP 20POINTS The energy (and cost) needed to operate an air conditioner is proportional to the volume of a space that

is being cooled it cost ZAP electronics about $125.00 per day to run an air conditioner in its small rectangular warehouse the company’s large warehouse a few blocks away is 2.5 times as long,wide,and high as the small warehouse estimate the daily cost of cooling the large warehouse with the same model of air conditioner round answer to the nearest dollar? show work to solve
Mathematics
1 answer:
insens350 [35]3 years ago
4 0

Answer:

The daily cost of cooling the large warehouse with the same model of air conditioner is \$1,953

Step-by-step explanation:

we know that

If two figures are similar, then the ratio of its volumes is equal to the scale factor elevated to the cube

In this problem

The scale factor is equal to 2.5

so

The scale factor elevated to the cube is 2.5^{3} =15.625

To estimate the daily cost of cooling the large warehouse with the same model of air conditioner, multiply $125.00 by the scale factor elevated to the cube

so

\$125(15.625)=\$1,953

You might be interested in
After one hour in flight, an airplane is located 100 miles north and 200 miles west of the airport. What is the velocity of the
MAVERICK [17]
I think 224 miles an hour
3 0
3 years ago
A rectangular
igor_vitrenko [27]
A = length x width

15,000 = (w + 30) x w
15,000 = w^{2} + 30w
0 = w^{2} + 30w - 15,000

Use quadratic formula to find that  w= -15 + or - 5\sqrt{609}. Because distance cannot be negative, the width is -15 + 5\sqrt{609}meters or approximately 108.39 meters. This means that the length is approximately 138.39 meters.


8 0
2 years ago
Mckenna collects pokemon cards and had 318 in her collection. She decided to give some to her younger brother so that he can beg
Andreas93 [3]

Answer: it’s D

Step-by-step explanation: trust me

4 0
3 years ago
NEEDING SMART PPL
lesya [120]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
write the equation of the transformed graph of tangent with period 4 that has been shifted vertically up 3 units
kumpel [21]
Our parent function:

y = tan x

Let's apply the vertical shift now:

y = 3 + tan x

Now the period. This is a little tricky because we have to remember that the period is equal to π/b, because tangent functions normally have a period of π, and the b is the value placed in front of the x.

In this case, that value would have to be π/4

π/(π/4) = 4

Therefore, our b-value is π/4 and our final equation is as follows:

y = 3 + tan (π/4)x
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of the figure and type your result in the empty box.
    8·1 answer
  • A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    15·1 answer
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·1 answer
  • Classify –6x^5 + 4x^3 + 3x^2 + 11 by degree.
    14·1 answer
  • Idc about giving away my points...How about 20+ Points for explanation & Correct answer
    5·1 answer
  • If you purchase a DVD player that cost $625 how much sales tax will you pay to the nearest cent if the rate is 7.375%
    13·1 answer
  • Ɪ ʀᴇᴀʟʟʏ ᴅᴏɴ'ᴛ ɢᴇᴛ ᴛʜɪs ᴘʀᴏʙʟᴇᴍ
    15·2 answers
  • A population of 3000 people doubles in size every 10 years. Determine the population after 50 years.
    8·1 answer
  • A square piece of glass has a perimeter of 32 cm. how long is each side of the piece of glass?​
    15·1 answer
  • I need some answers please like I really don’t know how to do these problems at all
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!