1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
3 years ago
5

The word problem says there are 28 hats , 11 of them have flowers on them , 7 of the 11 hats with flowers on them are blue,what

the fraction of the hat have flowers on them and are blue
Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
4 0
The answer that makes sense if 7/11 because a fraction of 11 hats are blue with flowers
You might be interested in
The center of an earthquake was detected along the Pacific Rim. Geologists determined that the distance the seismic waves travel
NikAS [45]
The circle above the x Axis. I just checked Desmos ngl. I hate polar graphs -.-
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is a multiple of 4?
bagirrra123 [75]
The answer is A. if you divide 620 by four you would get 155 and the rest would have a decimal
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two equations are given below: a – 3b = 9 a = b – 3 What is the solution to the set of equations in the form (a, b)?
Vilka [71]
A-3b=9
a=b-3

b-3-3b=9
-2b-3=9
-2b=12
2b=-12
b=-6

a=-6-3
a=-9

Solution: (-9,-6)
----
Check: 
-9=-6-3
-9=-9
TRUE


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Huang buys 3 shirts that each cost the same amount, a pair of pants that cost $12, and he pays with a $100 bill. Which expressio
iris [78.8K]

Answer:

100=3x - 12

Step-by-step explanation:

3 shirts

Pants

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help really bad on 1 and 2
Dmitry [639]
For question one:
First class goes from 8:00 to 9:00 second class starts 10 mins later at 9:10 and goes to 10:10. Ten minute break again 3rd class starts at 10:20, goes to 11:20. 10 min break again, fourth class starts 10 mins later at 11:30 and goes to 12:30. The answer for 1 is 12:30
8 0
3 years ago
Other questions:
  • $27 for 12 avocados HELP ME PLZ 14 POINTS
    5·1 answer
  • a stack of sheets of tissue paper is about 2.5 inches high. each sheet is about 0.01 inch thick. how many sheets are in the stac
    8·1 answer
  • Jayson buys two baseball bats for $300 what is the unit rate per bat ​
    12·1 answer
  • A car company claims that its new car, the GoFast2000, has a gas mileage of 35 miles per gallon ( mpg ). A consumer group suspec
    11·1 answer
  • HURRY PLEASE!!!!! Triangle RST is translated 2 units left and then reflected over the y-axis.
    10·2 answers
  • The width of a rectangle is seven less than one-fifth its length. If L is used to represent the length of the rectangle, then ho
    7·2 answers
  • katie bought 12 roses she gave some a way and now has 4 roses left.how many roses did katie give away
    5·2 answers
  • Solve for x. Show all your work:
    9·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=211%3D6%283%2B8x%29%2B1" id="TexFormula1" title="211=6(3+8x)+1" alt="211=6(3+8x)+1" align="abs
    9·2 answers
  • CAN SOME ONE PLEASE ANSWER THIS RIGHT THANK YOU
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!