1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady_Fox [76]
3 years ago
6

Which of the following will increase a company’s current liabilities? You may select more than one answer.

Business
1 answer:
vichka [17]3 years ago
8 0

Answer:

A company purchases inventory on credit.

Explanation:

Current liabilities are those that have to be settled within the fiscal year. The statement above does not specify if the credit has to be paid within the fiscal year, but most likely it has to, because inventories do not usually represent a long-term debt.

So under this sceneario, purchasing inventory on credit would represent an increase in the current liabilities of the firm.

You might be interested in
Bentley estimates manufacturing overhead of $3,251,600 for 2013 and will apply overhead to units produced based on 739,000 machi
saul85 [17]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Estimated overhead= $3,251,600

Estimated machine-hours= 739,000

During 2013, Bentley used $1,640,000 of raw materials, paid $5,335,800 of direct labor, generated 734,000 machine hours, and produced 2,190,000 units.

<u>First, we need to calculate the predetermined overhead rate:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= 3,251,600/739,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $4.4 per machine hour

<u>Now, we can allocate overhead:</u>

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 4.4*734,000= $3,229,600

<u>Finally, we can determine the total cost and unitary cost:</u>

Total cost= 1,640,000 + 5,335,800 + 3,229,600= $10,205,400

Unitary cost= 10,205,400/2,190,000= $4.66 per unit

4 0
3 years ago
Suppose that the country of Libraria made a concerted effort to increase the educational level of its people. If this effort had
tatuchka [14]

Answer:

If this effort had no effect on the wages of its workers, one might consider this as evidence in support of:

d. neither the human-capital nor the signaling view of education.

Explanation:

The human capital view of education argues that education increases workers' productivity, which also affects some increase in workers' wages.  The signaling view states that education passes a message about workers' various innate abilities to potential employers. This implies that the focus of the signaling view or theory is not the effect of education on the students but the message communicated in the labor market.

6 0
3 years ago
Jon recently stopped a conflict with his girlfriend, Ana, and said to her, "You don't know how to have a disagreement without lo
barxatty [35]

Answer:

A. Meta-conflict

Explanation:

Based on the information provided within the question it can be said that in this scenario Jon and Ana's exchange is an example of a meta-conflict. This term refers to a disagreement or conflict about how exactly one should engage in a conflict. Which in this scenario both Ana and Jon are arguing that the other is approaching the conflict in the incorrect manner.

5 0
3 years ago
Under which one of the following circumstances can an MRP system be used to its best advantage?
Drupady [299]

Answer:C. When the item demand is constant

Explanation:

MRP means material requirement planning it shows when materials needs to be replenish for inventory production, so that inventory is only produced as at when needed.

A constant demand will help to determine perfectly when material is needed.

5 0
3 years ago
The most recent data from the annual balance sheets of N&amp;B Equipment Company and Jing Foodstuffs Corporation are as follows:
lilavasa [31]

Answer: N&B Equipment Company:

Current ratio = 1.33

Quick ratio = 0.746

Jing Foodstuffs Corporation:

Current ratio = 1.65

Quick ratio = 0.928

Explanation:

For N&B Equipment Company:

Current\ Ratio=\frac{Current\ Assets}{Current\ liabilities}

Current\ Ratio=\frac{900}{675}

                             = 1.33

Quick ratio=\frac{Current\ Assets - Inventory}{Current\ Liabilities}

Quick ratio=\frac{900 - 396}{675}

                        = 0.746

For Jing Foodstuffs Corporation:

Current\ Ratio=\frac{Current\ Assets}{Current\ liabilities}

Current\ Ratio=\frac{1,400}{844}

                             = 1.65

Quick ratio=\frac{Current\ Assets - Inventory}{Current\ Liabilities}

Quick ratio=\frac{1,400 - 616}{844}

                        = 0.928

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following includes volunteer work and damage from pollution in a country's goods and services? Which of the followi
    13·1 answer
  • Salaries and Wages are the main sources of personal income.true or false
    14·1 answer
  • A consumer is someone who uses goods and services.<br> True<br> False
    5·2 answers
  • Probably the most critical 'premise' of the marketing concept is that the firms should focus on identifying and satisfying custo
    12·1 answer
  • The economy is growing far too quickly, as high aggregate demand is causing inflation. a. What fiscal policy should be pursued i
    14·1 answer
  • John is a newly minted quality engineer at MakeStuff Inc. His boss tells him to increase the process capability index of their m
    12·1 answer
  • You purchased XYZ stock at $50 per share. The stock is currently selling at $80. You expect the stock price to go up, but not 10
    11·1 answer
  • Capital structures, cost of debt
    11·1 answer
  • Describe a pricing decision your company has made. was it optimal? if not, why not? how would you adjust price? compute the prof
    15·1 answer
  • On January 1, 2021, Morris Enterprises issued 9%, 5-year bonds with a face amount of $900,000 at par. Interest is payable annual
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!