1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
4 years ago
15

Which of the following must be true?

Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]4 years ago
5 0

Answer:

B, it's the only plausible one. A is wrong because the value would be above 180°

Setler [38]4 years ago
5 0

Answer:

m∠2+m∠8=180°

Step-by-step explanation:

m∠1=m∠4=m∠5=m∠8

m∠2=m∠3m∠6=m∠7

m∠1+m∠2=180°

and <em>m∠2+m∠8=180°</em>

You might be interested in
3/5 to second power times 25
Anestetic [448]
The answer is 9 because 3/5 to second power is 9/25 then you multiply it by 25 and you get 9
7 0
3 years ago
HURRY PLEASE I DONT WANT TO FAIL
qwelly [4]

Answer: 62

Step-by-step explanation: In the red empty spot, the #5 would go there and in the blue spot the #6 would go there. 8x2=16 and 16+16= 32: t=This is for the to rectangle shapes on both sides. Now for the square in the middle, since the red spot is 5 and the blue is 6, 5x6= 30. So, 30+32=62.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3(x+1)=2(x-3) whats the answer
AnnyKZ [126]

Answer:

x= -9

Step-by-step explanation:

1. distribute

3(+1)=2(−3)

so it would look like this:

3+3=2x-6

2. subtract 3 from both sides

It would look like this:

3x=2x-9

3. subtract 2x from both sides

It would look like this:

x= -9

And that is your answer!!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Social Justice Club is going to rent a mammoth barbeque to cook the hot dogs for the hot dog sale After contacting three ren
zimovet [89]

Answer:

(A)Cost of Rental A, C= 15x

Cost of Rental B, C=5x+50

Cost of Rental C, C=9x+20

(B)

i. Rental C   ii. Rental A     iii. Rental B

Step-by-step explanation:

<u>Part 1</u>

Let x be the number of hours of the barbeque use by the club.

Rental A: $15/h

Cost of Rental A, C= 15hx

Rental B: $5/h + 50

Cost of Rental B, C=5x+50

Rental C: $9/h + 20

Cost of Rental C, C=9x+20

<u>Part 2</u>

The graph of the three models is attached below

<u>Part 3(11.05-4.30)</u>

If the barbecue's usage hour is from 11.05 to 4.30 when the football match ends.

Number of Hours between 11.05am and 4.30pm=4 hours 25 Minutes = 4.42 Hours

Cost of Rental A, C= 15x=15(4.42)=$66.30

Cost of Rental B, C=5x+50 =5(4.42)+50=$72.10

Cost of Rental C, C=9x+20=9(4.42)+20=$59.78

Rental C should be chosen as it offers the lowest cost.

<u>Part 4 (11.05-12.30)</u>

Number of Hours = 12.30 -11.05 =1 hour 25 Minutes = 1.42 Hours

  • Cost of Rental A, C= 15x=15(1.42)=$21.30 Cost of Rental B, C=5x+50 =5(4.42)+50=$57.10 Cost of Rental C, C=9x+20=9(4.42)+20=$32.78

Rental A should be chosen since it offers the lowest cost.

<u>Part 5</u>

If the barbecue is returned the next day, say after 24 hours

  • Cost of Rental A, C= 15x=15(24)=$360 Cost of Rental B, C=5x+50 =5(24)+50=$170 Cost of Rental C, C=9x+20=9(24)+20=$236

Rental B should be chosen as it offers the lowest cost.

6 0
3 years ago
What is the unit cost per bottle if a pack of 6 bottles of juice sells for $4.80
juin [17]

Answer: i think 0.8.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The volume of a cylinder is 252π252π cm3 and its height is 7 cm.
    7·1 answer
  • 2/(11/16 +3) I know the answer is 12/29. I just don't know how to get there
    12·1 answer
  • Point C is located at (-4,-4) point D is located at (2,-4) on the graph. Plot points A and B to form rectangle ABDC with an area
    10·1 answer
  • What is the area of a circle if radius is 13
    6·2 answers
  • Can somebody do 1-7? Pleaseee!! I need help :( due today explanations and drawing would be useful.
    11·1 answer
  • Combine like-terms of 6x-2x-2=-3x+4(x+7)
    7·2 answers
  • Help please quick!!!
    13·1 answer
  • The weight of an object on Earth varies directly as the weight of the same object on the moon. A 300 pound object on Earth would
    15·1 answer
  • Help plz:)))I’ll mark u Brainliest
    9·2 answers
  • What is the right answer. PLEASW HELP. URGENT.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!