Your answer is in the picture above
Answer:
72
Step-by-step explanation:
0 < x < 1
Multiply the inequality by 100
0 < 100x < 100
0 < 72 < 100
Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
Answer:
b = 87°
Step-by-step explanation:
In order to answer this question, we need to utilise an important angle fact which is <em>angles in a quadrilateral add up to 360° </em>
Using the information we can set up an equation to find the value of b
→ Form equation
63 + 140 + 70 + b = 360
→ Simplify
273 + b = 360
→ Minus 273 from both sides isolate b
b = 87°